Dowódca marynarzy, którzy naruszyli wody terytorialne Iranu zwolniony

Eric Rasch dowódca dziesięciu amerykańskich marynarzy, którzy w styczniu na około 15 godzin zostali zatrzymani przez Gwardię Rewolucyjną za naruszenie wód terytorialnych Iranu został zwolniony - poinformowała marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dowódca marynarzy, którzy naruszyli wody terytorialne Iranu zwolniony

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 maj 2016 11:39


Decyzję o zwolnieniu Erica Rascha, naczelnego dowódcy, argumentowano utratą zaufania do mężczyzny.

Jak zauważa Reuters, jest on pierwszą osobą, wobec której po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia zdecydowano się podjąć konkretne działania.

Wyników śledztwa marynarka wojenna jeszcze nie ujawniła. W lutym dowódca sił morskich Gwardii Rewolucyjnej admirał Ali Fadawi tłumaczył, że do wypłynięcia amerykańskich marynarzy na irańskie wody doszło w wyniku mechanicznych problemów z systemem nawigacji.

Do zatrzymania przez Gwardię Rewolucyjną dwóch amerykańskich łodzi patrolowych wraz z ich załogami doszło 12 stycznia. Na ich pokładach było dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta. Po rozmowach sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i szefa irańskiego MSZ Mohammada Dżawada Zarifa marynarzy uwolniono.

Elitarna Gwardia została utworzona po rewolucji islamskiej w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Ma własne siły powietrzne, lądowe i morskie. Dysponuje też lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska; podlega bezpośrednio i jest fanatycznie oddana duchowemu przywódcy Iranu ajatollahowi Alemu Chameneiowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.