Dorota Gardias szefem Forum Związków Zawodowych

Była przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Dorota Gardias pokieruje Forum Związków Zawodowych. Centrala straciła szefa - Tadeusza Chwałkę 11 listopada.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dorota Gardias szefem Forum Związków Zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 gru 2015 9:38


Chwałka wracał z warszawskich uroczystości Dnia Niepodległości. Zginął w wypadku samochodowym pod Częstochową. Miał 62 lata. Z wykształcenia był socjologiem. Był związany z Kopalnią "Jankowice" w Rybniku, działał w Porozumieniu Związków Zawodowych "Kadra". Był członkiem Rady Dialogu Społecznego.

Dorota Gardias nowym szefem

Dorotę Gardias na funkcję przewodniczącej FZZ wybrał w Warszawie nadzwyczajny kongres tej centrali związkowej - poinformowała PAP doradca ds. społecznych i prawnych Forum Anna Grabowska. Delegaci musieli się spotkać, ponieważ zgodnie ze statutem organizacji, tylko w ten sposób można wyłonić szefa Forum.

Grabowska poinformowała, że nowa przewodnicząca kierowała OZZPiP w latach 2005-2011. Podczas kongresu Gardias podkreślała apolityczność Forum Związków Zawodowych określając ją jako "cnotę, której nie można stracić". W jej opinii "bycie przybudówką partii politycznej powoduje, że związek staje się tanim folwarkiem do zbierania głosów wyborczych" - zrelacjonowała Grabowska.

W wystąpieniu przypomniała o dziedzictwie Forum, jako organizacji złożonej z różnych grup zawodowych - podkreśliła Grabowska. Interesy ich wszystkich muszą być należycie reprezentowane - deklarowała Gardias.

Forum Związków Zawodowych

Forum Związków Zawodowych to jedna z trzech central związkowych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego - obok OPZZ i Solidarności. Nowa szefowa FZZ zastąpi w Radzie przewodniczącego Chwałkę.

FZZ zrzesza 44 organizacje związkowe, do których należy w sumie ponad 400 tys. osób. Do Federacji należą organizacje związkowe reprezentujące niemal wszystkie gałęzie gospodarki - górnicy, pielęgniarki, policjanci, kolejarze, marynarze, lekarze, energetycy, transportowcy. Centrala ma siedzibę w Bydgoszczy.

Komitet założycielski powstał w czerwcu 2001 r. w Bydgoszczy. Pierwszy Kongres nowej centrali związkowej odbywał się w kwietniu 2002 r. w Warszawie. Pierwszym przewodniczącym FZZ był Wiesław Siewierski.

Forum uczestniczy w pracach instytucji międzynarodowych, m.in. Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, który jest organem konsultacyjnym Unii Europejskiej. Przedstawicielką FZZ była tam do tej pory Gardias.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

matulinka 2016-01-03 19:14:33

A pani sobie przynajmniej zasłużyła ciężką pracą. Jak pertraktowała z Religą to też ostro broniła stanowiska, to przynajmniej teraz wiadomo, że nie da sobie w kaszę dmuchać. Gratulacje za pokazanie wreszcie się z dobrej strony, zasłużyła na to miejsce w pełni! pewnie ma lepszych doradców niż z rok temu jak ciągle coś nie szło a teraz taki sukces