Cenckiewicz, Draus, Franaszek, Marecki i Wyszkowski członkami Kolegium IPN

• Sejm wybrał członków Kolegium IPN. Wszyscy byli kandydatami PiS.
• Są to historycy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Jan Draus, prof. Piotr Franaszek, prof. Józef Marecki oraz opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cenckiewicz, Draus, Franaszek, Marecki i Wyszkowski członkami Kolegium IPN

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 cze 2016 12:22


W głosowaniu wybór Sławomira Cenckiewicza na członka Kolegium IPN poparło 266 posłów, 169 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu; Jana Drausa poparło 238 posłów, 194 było przeciw, 8 wstrzymało się; Piotra Franaszka poparło 264 posłów, 173 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu; Józefa Mareckiego poparło 264 posłów, 175 było przeciw, 4 wstrzymało się; Krzysztofa Wyszkowskiego poparło 257 posłów, 177 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu Sejm odrzucił pozostałych kandydatów. Byli to: Ludwik Dorn (kandydat PO), prof. Andrzej Friszke (kandydat PO), Bogdan Lis (kandydat PO), dr Wojciech Muszyński (kandydat Kukiz 15 i PSL) i Henryk Wujec (kandydat Nowoczesnej i PSL).

"Kolegium IPN będzie niezwykle ważnym instrumentem w kształtowaniu polskiej polityki historycznej" - powiedział przed głosowaniem poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który prosił posłów o rozważny wybór.

Poseł PO Antoni Mężydło powiedział, że znowelizowane w ostatnim czasie przepisy ustawy o IPN są "upolitycznieniem Instytutu Pamięci Narodowej", a nowy konkurs na prezesa IPN będzie miał wyłącznie dekoracyjny charakter. "Konkurs jest czysto formalny, fasadowy i nie ma żadnego znaczenia" - mówił Mężydło.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, której większość przepisów weszła w życie w ubiegłym tygodniu, skrócona zostanie kadencja obecnej Rady IPN, a w jej miejsce powołane zostanie Kolegium IPN. Spośród dziewięciu członków Kolegium Instytutu, pięciu powołuje Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.

Według nowych przepisów, Kolegium IPN będzie zgłaszać kandydata na prezesa Instytutu spoza swego grona. Kolegium będzie wyłaniać kandydata w konkursie. Prezesa IPN będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN.

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w ubiegłym tygodniu, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Konkurs, w którym ma zostać wyłoniony kandydat na kolejnego prezesa IPN, ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium Instytutu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Redakcja 2016-06-24 11:19:54

Dziękujemy za czujność. Oczywiście chodzi o Piotra

Marek 2016-06-23 21:07:01

Warto dodać, że Józef Marecki to ksiądz z diecezji łuckiej (Łuck), wykładowca UPJPII. Nie wiadomo dlaczego ten fakt pozostaje ukryty w doniesieniach prasowych.

Grunwald 2016-06-23 14:15:05

To jak się nazywa Piotr czy Jan? Czy to tak trudno podać poprawnie dwa razy to samo imię?