PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Carmelo Barbagallo nowym szefem Urzędu Informacji Finansowej

  • Autor: PAP/AT
  • 27 lis 2019 15:26

Papież Franciszek mianował w środę nowego szefa watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej, pełniącego funkcje kontrolne. Został nim prawnik, biegły rewident Carmelo Barbagallo. Nominację Watykan ogłosił w okresie polemik wokół urzędu i wszczętego śledztwa.

Carmelo Barbagallo nowym szefem Urzędu Informacji Finansowej
Adobe Stock
REKLAMA

Urząd Informacji Finansowej (AIF) został powołany w 2010 roku przez Benedykta XVI, by zagwarantować pełną transparentność i wiarygodność watykańskiego systemu finansowego. Ma on zwłaszcza walczyć z procederem prania brudnych pieniędzy.

Włoch Carmelo Barbagallo zastąpi na tym stanowisku Szwajcara Rene Bruelharta, którego kadencja niedawno się zakończyła i nie została odnowiona przez papieża.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowy szef AIF to w przeszłości doradca centralnego banku włoskiego Banca d'Italia, specjalista w dziedzinie prawa bankowego.

We wtorek papież powiedział dziennikarzom w samolocie w drodze powrotnej z Tokio do Rzymu, że na stanowiska szefa AIF powoła wybitnego specjalistę. Nowy prezes najważniejszej watykańskiej instytucji finansowej przychodzi w trudnym momencie, gdy za Spiżową Bramą trwa dochodzenie w sprawie zakupu nieruchomości w Londynie za 200 mln euro, nabytej między innymi z pieniędzy wpłaconych na tzw. świętopietrze, czyli działalność charytatywną papieża.

Wymiar sprawiedliwości Watykanu objął śledztwem zawieszonych obecnie w obowiązkach pięciu pracowników tamtejszych urzędów; jest wśród nich jeden z dyrektorów AIF.

Franciszek przyznał, że transakcja zakupu luksusowej kamienicy w Londynie budzi wątpliwości i że pojawiają się podejrzenia, iż doszło do korupcji. Wyraził zarazem nadzieję, że zarzuty te nie potwierdzą się. Ujawnił dziennikarzom, że to on podpisał zgodę na przeszukanie w październiku biur podejrzanych w Sekretariacie Stanu i Urzędzie Informacji Finansowej oraz to, że wkrótce rozpoczną się ich przesłuchania.

Papież za najważniejsze podczas konferencji prasowej w samolocie uznał to, że możliwe nieprawidłowości przy tej transakcji zostały wykryte wewnątrz Watykanu, co jego zdaniem potwierdza, że sprawnie działa tamtejszy system wewnętrznych kontroli.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Carmelo Barbagallo nowym szefem Urzędu Informacji Finansowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA