Bogusław Kott, prezes Banku Millennium, odchodzi ze stanowiska

To koniec pewnej epoki w historii polskiej bankowości. Bogusław Kott prezes Banku Millennium po 24 latach odchodzi ze stanowiska. Rada nadzorcza banku powołała w czwartek jako jego następcę Joao Bras Jorge – dotychczasowego wiceprezesa banku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bogusław Kott, prezes Banku Millennium, odchodzi ze stanowiska

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

25 paź 2013 14:13


Zarząd Banku Millennium S.A., informuje, iż w dniu 24 października 2013 r. Pan Bogusław Kott - Prezes Zarządu Banku, złożył rezygnację ze stanowiska, ze skutkiem na dzień 24 października 2013 r – poinformował wczoraj bank w komunikacie. Rada powołała na jego miejsce Joao Bras Jorge, dotychczasowego wiceprezesa Banku. Bogusław Kott został jednocześnie powołany w skład rady nadzorczej.

To było długie pożegnanie po długiej urzędowaniu. Bogusław Kott poinformował o zamiarze swojego odejścia jeszcze w ubiegłym roku. Początkowo miało to nastąpić na początku 2013 roku, potem wspominano o czerwcu, wydaje się jednak, że większościowy akcjonariusz Banku Millennium portugalski bank BCP miał kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego następcy. Ostatecznie okazało się, ze na odchodnym Bogusław Kott postawił na swoim. Informując o swojej decyzji o rezygnacji z funkcji prezesa jednoznacznie wskazywał, że jego następcą powinien być ktoś z banku, a nie z zewnątrz. I Tak się stało – Joao Bras Jorge, który w zarządzie banku zasiada od siedmiu lat, od trzech był zastępcą Kotta.

Bogusław Kott to historia polskiej bankowości w pigułce – był najdłużej sprawującym funkcję prezesem banku. 24-letnie urzędowanie to ewenement także na skalę europejską. Co więcej sam ten bank zakładał – trzy dni po słynnych czerwcowych wyborach w 1989 roku został podpisany akt notarioalny założenia BIG Banku.

Był to pierwszy prywatny bank w Polsce, który nie powstał na skutek wydzielenia ze struktur NBP, chociaż określenie „prywatny” może być nieco na wyrost. Wśród założycieli i pierwszych akcjonariuszy nowego BIG Banku były państwowe Molochy (i ich prezesi) jak PZU, Warta, Poczta Polska czy Universal, a także – co w późniejszych latach budziło niemałe emocje – założona trzy miesiące wcześniej Fundacja Rozwoju Żeglarstwa, której twórcami byli poza Kottem, Aleksander Kwaśniewski i Mieczysław F. Rakowski (wówczas urzędujący premier).

BIG Bank szybko rósł – w pierwszej dekadzie swojego istnienia przejął większy od siebie Łódzki Bank Rozwoju, a następnie połączył się z Bankiem Gdańskim, od 1997 roku funkcjonując pod nazwą BIG Bank Gdański. BIG był w 1991 roku pierwszym bankiem, który wprowadził do swojej oferty kartę płatniczą VISA. Był też pierwszym bankiem notowanym na warszawskiej giełdzie.

W 2003 roku BIG BG zmienił nazwę na Bank Millennium i – co ciekawe – w ślad za tą zmianą rebrandingu dokonała cała grupa BCP – to może świadczyć o silnej pozycji, jaką miał Kott w strukturach całej grupy.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.