Arłukowicz zwróci się do Rady NFZ o odsunięcie p.o. prezesa Funduszu

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że w poniedziałek zwróci się z wnioskiem do Rady NFZ, aby odsunęła od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Arłukowicz zwróci się do Rady NFZ o odsunięcie p.o. prezesa Funduszu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 lut 2014 16:37


Ponadto minister poinformował w poniedziałek na Twitterze, że wystąpi w trybie pilnym do szefa CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA w sprawie umowy z tą placówką.

W piątek śląski NFZ informował, że rozwiązał z EuroMedic Medical Center w Katowicach umowę na leczenie szpitalne w zakresach: kardiologia, kardiochirurgia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, okulistyka i izba przyjęć - bez okresu wypowiedzenia. EuroMedic Medical Center zapowiedział, że zaskarży decyzję.

Według p.o. dyrektora śląskiego oddziału NFZ Barbary Bulanowskiej, "wystąpienie pokontrolne całkowicie pozwala na dokonanie takiej czynności prawnej". Podczas prowadzonej w październiku ub. roku kontroli śląskiego NFZ w placówce pod uwagę brano m.in. ustalenia z kontroli CBA. Kontrola CBA wykazała, że przedstawiciele szpitala EuroMedic starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe i niezgodne ze stanem faktycznym informacje oraz przedłożyli nierzetelne dokumenty, które miały istotny wpływ na zawarcie umowy.

W 2011 r. Pakulski był zastępcą dyrektora śląskiego oddziału NFZ ds. medycznych. Funkcję tę pełnił od marca 2008 r.. Od lipca do września 2012 r. był p.o. dyrektora tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 r. pełni obowiązki prezesa NFZ.

Według tygodnika "Wprost" Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia". Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań".

Według "Wprost", Pakulski w połowie ubiegłego roku naciskał na dyrektora śląskiego oddziału (wówczas Grzegorza Nowaka-PAP), aby usunął jego nazwisko z wersji protokołu pokontrolnego CBA, która miała trafić do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Nowak przyznaje w tygodniku: "Wygumkowaliśmy je".

Sprawa prywatnego szpitala EuroMedic Medical Center toczy się od kilku miesięcy. Pod koniec września ub. roku ówczesny dyrektor Śląskiego NFZ Grzegorz Nowak wypowiedział szpitalowi część umowy. Kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia; po protestach pracowników wydłużono go do końca stycznia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.