ARiMR: Gross odwołany, zastąpi go Obajtek

Andrzej Gross został odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do czasu powołania nowego prezesa obowiązki będzie pełnił Daniel Obajtek
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ARiMR: Gross odwołany, zastąpi go Obajtek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 lis 2015 11:25


Andrzej Gross został odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z powodu nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu informatycznego - poinformował PAP resort rolnictwa.

- Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela premier Beata Szydło powierzyła w piątek Danielowi Obajtkowi pełnienie obowiązków prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do czasu powołania prezesa ARiMR - podkreślił resort rolnictwa.

- Akt powierzenia obowiązków wręczył minister Krzysztof Jurgiel. Powodem odwołania dotychczasowego prezesa tej instytucji Andrzeja Grossa są nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu informatycznego w ARiMR - dodało ministerstwo.

Do czasu powołania prezesa ARiMR premier Beata Szydło na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela powierzyła w piątek, 27 listopada pełnienie obowiązków prezesa Danielowi Obajtkowi.

Obajtek urodził się 2 stycznia 1976 roku w Myślenicach. Ukończył Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska w Radomiu, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Był m.in. wójtem gminy Pcim, radnym tej gminy, a także kierownikiem i dyrektorem zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Nieprawidłowości w systemie

O problemach z systemem informatycznym do obsługi płatności bezpośrednich w 2015 r. mówił Gross w środę, 25 listopada podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Podkreślał, że nowy system jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż w poprzednich latach. Od tego roku w ramach dopłat bezpośrednich pojawiły się nowe rodzaje płatności, m.in. dopłata za tzw. zazielenienie czy obszary ekologiczne.

Gross zapewniał, że wypłaty dopłat bezpośrednich rozpoczną się od 1 grudnia, choć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma kłopoty z budową systemu informatycznego.

- Mogę powiedzieć z całą stanowczością, że system biorąc pod uwagę jego dynamikę, może naliczać i generować listy, zlecić płatności, po to, by od początku grudnia rozpocząć proces wypłat - mówił Gross.

Tłumaczył ponadto, że termin wdrożenia I etapu systemu określony został na 18 listopada br. Na początku października firma zajmująca się budową systemu informatycznego ASSECO wskazała, że nie przygotuje systemu na czas, tłumacząc się jego skomplikowaniem. Agencja nie przyjęła tej informacji, żądając wywiązania się z tego zadania. Gross dodał, że wykonawca nie uniknie kar, które wynoszą 20 proc. od wartości poszczególnych elementów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.