Anna Wende-Surmiak prezesem Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich

6
Anna Wende-Surmiak prezesem Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich fot.kongresmuzealnikow.pl
Dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak została jednogłośnie wybrana na prezesa Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich - poinformowało kierownictwo muzeum.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Anna Wende-Surmiak prezesem Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 gru 2015 12:43


Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich został powołany 11 grudnia w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie. Porozumienie zawarło pięć instytucji.

"Jestem zaszczycona i dumna, że włodarze wielkich i prestiżowych muzeów obdarzyli mnie zaufaniem. To dla naszego muzeum i dla Tatr wielki prestiż i wyróżnienie" - powiedziała po powrocie z Rzymu Wende-Surmiak.

Funkcję szefa Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich dyrektorka zakopiańskiego muzeum będzie sprawowała przez trzy lata.

Oprócz Muzeum Tatrzańskiego Związek tworzą: włoskie Museo Nazionale della Montagna w Turynie, francuskie Mus,e Alpin w Chamonix, hiszpańskie Servei General d'Informacio de Muntanya w Sabadell oraz kanadyjskie Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff. Związek ma być w przyszłości poszerzany o kolejne placówki.

Celem Związku ma być promocja kultury związanej z górami, organizacja wspólnych projektów, wystaw i wymiana doświadczeń.

"Chcemy, aby pracownicy muzeów mogli zdobywać doświadczenia w partnerskich placówkach. Muzea zrzeszone w Związku różnią się wielkością i zakresem działalności, ale wszystkie gromadzą obiekty i archiwa górskie oraz zajmują się historią eksploracji gór" - wyjaśniła Wende-Surmiak.

Muzeum Tatrzańskie od sześciu lat współpracuje z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie i to właśnie dyrektora zakopiańskiego muzeum wraz z dyrektorem muzeum turyńskiego Aldo Audisio byli pomysłodawcami założenia Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.

"Podpisanie porozumienia miało bardzo uroczystą i międzynarodową oprawę. Wzięli w nim udział między innymi dyplomaci akredytowani przy FAO-ONZ, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Paweł Stasikowski" - opowiadała Wende-Surmiak.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy "Bolivia. Places of Music" oraz koncert chóru Club Alpino Italiano.

Jesienią przyszłego roku w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem zaplanowano spotkanie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.