PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Andrzej Zielonacki będzie sędzią Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 9 cze 2017 7:57

Adwokat Andrzej Zielonacki będzie nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

• Sejm wybrał adwokata Andrzeja Zielonackiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

• Zastąpi on wiceprezesa TK Stanisława Biernata, którego kadencja upływa 26 czerwca.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Za wyborem zgłoszonego przez klub PiS Zielonackiego opowiedziało się 227 posłów, 175 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

Zielonacki (rocznik 1954 r.) to doktor prawa; od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką. Jego kandydaturę zaprezentował Marek Ast (PiS). "Jest dobrym kandydatem na sędziego TK" - ocenił.

Przed głosowaniem Borys Budka (PO) mówił, że po raz kolejny PiS udowadnia, do czego był potrzebny TK, który - według posła - jest Trybunałem już tylko z nazwy. "Spełnia się sen Jarosława Kaczyńskiego by nikt nie sprawował nad wami kontroli" - dodał.

We wtorek komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zielonackiego - przy sprzeciwie posłów opozycji, którzy zadawali mu wiele pytań, m.in. o kwestie światopoglądowe i o sympatie polityczne. "Poglądy mam konserwatywne" - odpowiadał kandydat. "Moje sympatie polityczne są określone" - przyznawał. "Mogę zapewnić, że niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła" - oświadczył. "Jako adwokat swoje poglądy zostawiałem na wieszaku w kancelarii" - powiedział, deklarując że tak samo będzie czynił jako sędzia TK.

Zapowiadał wtedy, że w przypadku wyboru do TK nie zamierza być dalej członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. "Podpisywałem jego oświadczenia, takie są moje poglądy. Moja aktywność w tym klubie była stosunkowo nieduża" - zaznaczył. Opozycja podkreślała, że oświadczenia AKO popierały m.in. program wyborczy PiS, ideologię gender uznawały za mającą na celu "planowe niszczenie podstaw cywilizacji", a homoseksualizm - za "anomalię".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Zielonacki będzie sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA