Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 53,0 proc. głosów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 maj 2015 0:02


Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 47,0 proc. (maksymalny błąd w badaniu może wynieść 2 pkt. proc.). Z badania Ipsos wynika również, że frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 56,1 proc.

- Demokracja polega na tym, że werdykty wyborcze nie tylko się uznaje, ale i szanuje; gratuluję wyniku mojemu konkurentowi Andrzejowi Dudzie i życzę mu udanej prezydentury - powiedział tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników sondażowych prezydent Bronisław Komorowski. - Nie udało się tym razem, tak zdecydowali obywatele Polski wolnej, demokratycznej - podkreślił prezydent.

W swoim przemówieniu Duda podziękował Komorowskiemu za rywalizację w kampanii oraz za gratulacje, które prezydent złożył mu kilka minut wcześniej. - Dziękuję bardzo - zwrócił się do Komorowskiego.

Podziękował też Polakom, "którzy poszli do wyborów i zagłosowali na swojego kandydata". Podkreślił, że dziękuje wszystkim, niezależnie od tego, na kogo głosowali. - Wybory są solą demokracji - podkreślił Duda.

Duda mówił, że prezydent ma służyć narodowi, słuchać i być otwartym. - Dlatego drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte dla inicjatyw społecznych, takich, z którymi się zgadzam, ale także takich, co do których mogę mieć wątpliwości - powiedział Duda podczas wieczoru wyborczego.

- Ci, którzy zagłosowali na mnie, opowiedzieli się za zmianą i bardzo za to dziękuję. Wiem, bo widzę po wynikach, że opowiedzieli się za mną także ci, którzy wcześniej byli zwolennikami innych kandydatów - powiedział. - Głęboko wierzę w to, że jesteśmy w naszym kraju w stanie odbudować wspólnotę. Jestem przeświadczony, że możemy być razem i naprawiać nasz kraj - dodał.

- Chciałbym, żeby po pięciu latach prezydentury jak najwięcej moich rodaków mogło mówić z przekonaniem: Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków - powiedział Duda.

Jak głosowano w województwach?

Obaj kandydaci wygrali w ośmiu województwach - wynika z sondażu Ipsos. W pierwszej turze Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach, a prezydent Bronisław Komorowski w dziewięciu.

Teraz Duda wygrał w województwach: podkarpackim (70,4 proc. głosów), lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,8 proc.), podlaskim (62,8 proc.), małopolskim (62,7 proc.), mazowieckim (54,8 proc.), łódzkim (53,7 proc.) oraz śląskim (50,8 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.