Andrzej Betlej dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie

Od 1 stycznia 2016 r. Muzeum Narodowe w Krakowie będzie miało nowego dyrektora. Andrzej Betlej zastąpi na tym stanowisku Zofię Gołubiew.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Andrzej Betlej dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

2 wrz 2015 12:39


Jak poinformował rzecznik resortu kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Babczyński, minister Małgorzata Omilanowska wręczyła w środę (2 września) Betlejowi akt powołania. Jednocześnie w siedzibie resortu podpisano umowę, która określa warunki organizacyjno-finansowe i program działania muzeum na lata 2016-2020.

Betlej został powołany na pięcioletnią kadencję. Wcześniej minister Omilanowska wystąpiła o opinie na temat kandydata do związków zawodowych działających w MNK oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Były to: Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Po zapoznaniu się z tymi opiniami i rekomendacjami rozpoczęła procedurę powołania.

Minister uznała przedstawioną przez dr. Betleja koncepcję programową działalności muzeum na najbliższe lata za wysoce satysfakcjonującą. Uznanie zyskała m.in. koncepcja zrównoważonego rozwoju - łączącego model "muzeum encyklopedycznego" i "muzeum otwartego", a także program wystawienniczy, skonsultowany z uznanymi specjalistami.

Dodała, że wysoko oceniona została również koncepcja usprawnienia działań organizacyjnych, konieczności współtworzenia działań instytucji przez cały zespół oraz możliwości rozwoju jej działalności naukowej.

Znany historyk sztuki

Dr hab. Andrzej Betlej (ur. 1971 r.) od 2012 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ, który pod jego kierownictwem stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na sztuce polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zajmuje się też architekturą XVIII wieku, grafiką ornamentalną oraz zagadnieniami szeroko rozumianego mecenatu artystycznego.

MKiDN ocenia, że Betlej jest osobą znaną w środowisku naukowym historyków sztuki: z jego inicjatywy powstała stała konferencja dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce Jest członkiem Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, a także Komitetu Ewaluacja Jednostek Naukowych. Pracował także w zespołach eksperckich Narodowego Centrum Nauki. Pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma "Modus. Prace z historii sztuki".

W czasie pracy na UJ zorganizował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych na ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej i kilkanaście konferencji naukowych. Uczestniczył w 56 konferencjach naukowych (z referatem); w tym 12 międzynarodowych. Na swoim koncie ma 158 publikacji, w tym 5 pozycji monograficznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.