Alicja Knast dyrektorem dwóch śląskich muzeów

Alicja Knast będzie od 23 lipca kierowała Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Muzeum Górnośląskim w Bytomiu - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Knast jest m.in. członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Alicja Knast dyrektorem dwóch śląskich muzeów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 lip 2014 19:46


Urząd Marszałkowski poinformował również, że "dotychczasowy dyrektor obu muzeów - Dominik Abłamowicz - został odwołany z obu funkcji".

Informacja, że zarząd woj. śląskiego zamierza odwołać Abłamowicza z dwóch stanowisk jednocześnie: dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pojawiła się pod koniec czerwca. Miało to, jak wówczas tłumaczono, związek z wybudowaną niedawno nową siedzibą Muzeum Śląskiego, która powstała na terenie dawnej kopalni Katowice.

Dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek powiedział 24 czerwca, że powołany w sierpniu 2013 roku na stanowiska dyrektorów obu instytucji Abłamowicz miał rozpocząć realizację działań na rzecz otwarcia muzeum, ale "popadł w niemoc, jeśli chodzi o planowanie", "nie przedstawił programu funkcjonowania muzeum w nowym miejscu, ani koncepcji funkcjonowania tej placówki na bazie potencjału tych dwóch instytucji muzealnych".

Wtedy też poinformowano o kandydaturze Alicji Knast, znanej z kierowania dużymi projektami muzealnymi - pracowała jako kurator-manager projektu związanego z realizacją stałej ekspozycji w Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie, była też dyrektorem generalnym wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Knast ukończyła muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swej karierze zawodowej pracowała na stanowisku adiunkta w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykładała w London Metropolitan University, była pracownikiem naukowym University of Plymouth oraz stypendystką Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Była odpowiedzialna za rozwój Muzeum Fryderyka Chopina oraz za utworzenie nowej instytucji kulturalnej w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Od 1 grudnia 2011 r. była Pełnomocnikiem ds. Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 2 lutego 2012 r. pełniła funkcję Dyrektora Generalnego Wystawy Głównej.

Nowa dyrektor jest członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów - International Council of Museums (ICOM) oraz Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Instrumentów Muzycznych (ICOM - CIMCIM).

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstaje od lipca 2011 roku. Wśród nowych obiektów znalazł się m.in. nowy gmach główny muzeum składający się z kondygnacji naziemnych i podziemnych. W kompleksie znajdują się również dawne obiekty pokopalniane, w tym m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawna maszynownia, wieża wyciągowa szybu "Warszawa". Wartość projektu to ponad 324 mln zł, w tym 85 proc. to dofinansowanie ze środków unijnych. Pozostała część to wkład własny samorządu województwa śląskiego. Projekt uzyskał również dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 2,3 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.