Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa PGE EJ 1

Aleksander Grad złożył dymisję z funkcji prezesa spółki PGE EJ 1, która ma być odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Informację tę potwierdził Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa PGE EJ 1

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Dariusz Ciepiela, Ireneusz Chojnacki)

wnp.pl

29 sty 2014 12:19


W najbliższy piątek, 31 stycznia br., na zebrać się Rada Nadzorcza PGE EJ1, która ma podjąć decyzję o sposobie wyboru nowego prezesa spółki.

Z dniem 1 lutego br. Aleksander Grad zostanie członkiem Rady Nadzorczej Tauron Polska Energia. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Taurona 7 stycznia br. podjęło uchwałę o powołaniu Aleksandra Grada w skład Rady Nadzorczej Taurona. Pojawiło się wówczas wiele komentarzy, że Grad będzie pełnił znaczące funkcje w spółkach z dwóch konkurujących ze sobą grup.

Aleksander Grad od 12 lipca 2012 r. jest prezesem spółki PGE EJ 1, tę funkcję ma pełnić jeszcze do 31 stycznia br. W środę, na konferencji prasowej, przedstawił sytuację w spółce. - Po przyjęciu przez rząd Programu polskiej energetyki jądrowej termin 17 lutego, jako termin wyłonienia inżyniera kontraktu, jest niezagrożony i pewny - poinformował Aleksander Grad.

"Dzięki przyjęciu programu termin 17 lutego jako termin wyłonienia inżyniera kontraktu jest niezagrożony i pewny" - poinformował.

Dodał, że w czwartek w Gdańsku odbędzie się spotkanie z przedstawicielami gmin Gniewino, Choczewo i Krokowa w kontekście ich zaangażowania w procesie poszukiwania lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). PPEJ przewiduje uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r.

Harmonogram przyjęty w PPEJ zakłada, że w latach 2014-16 w ramach I etapu inwestycji ustalona będzie lokalizacja i zawarty zostanie kontrakt na dostarczenie technologii dla pierwszej elektrowni.

Drugi etap, w latach 2017-18 przewiduje wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.

Na lata 2019-24 przewidziane jest pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków i rozruch pierwszego bloku.

Etap czwarty, w latach 2025-30 zakłada budowę kolejnych bloków i zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej planowane jest na 2035 r.

PPEJ nie przesądza jeszcze o budowie elektrowni jądrowej.

Jak podkreślała niedawno pełnomocnik rząd ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, sam PPEJ to "mapa drogowa", zawierająca spis celów do osiągnięcia i działań, które mają wykonać poszczególni interesariusze - rząd, niezależny regulator jądrowy i inwestor. Program ma doprowadzić do tego, aby w ciągu kilku lat inwestor mógł wystąpić o zgodę na budowę elektrowni jądrowej i dopiero podjęcie tej decyzji stanowić będzie formalne rozpoczęcie jej budowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.