PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Adam Balas dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki

  • Autor: PAP/KM
  • 28 sie 2019 16:58

Adam Balas został powołany na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na kolejnych pięć sezonów artystycznych (od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2024 r.) - poinformowało w środę MKiDN. Powołanie wręczyła mu wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Adam Balas dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki
Adam Balas został powołany na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na kolejnych pięć sezonów artystycznych (fot. MKIDN)
REKLAMA

Balas jest dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach od 2011 roku. To menedżer kultury, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowca tej uczelni w latach 1995-2005. Współtworzył Orkiestrę Sinfonietta Cracovia, a w latach 1997-2010 kreował wizerunek zespołu jako menedżer, pomysłodawca i producent setek wydarzeń koncertowych oraz nagrań. Jest absolwentem prestiżowego Fellowship Program (2010/2011) w J.F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, podczas którego współpracował m.in. z National Symphony Orchestra.

W latach 2011-2012 pełnił funkcję inwestora podczas tworzenia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Budowa centrum finansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Od 2013 roku z sukcesem rozwija programy edukacyjne i koncertowe w nowoczesnym, unikatowym w skali światowej kampusie w Lusławicach. W 2019 roku został powołany do Rady Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

MKiDN podało, że historia kształcenia muzycznego w Lusławicach sięga przełomu XVI i XVII wieku i odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej założonej przez Achacego Taszyckiego na wzór ówczesnych akademii. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku jako Narodowa Instytucja Kultury wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejszym przedsięwzięciem Europejskiego Centrum Muzyki była budowa siedziby zlokalizowanej w Lusławicach. Koszt inwestycji wyniósł 64,9 mln zł, z czego 50 mln zł pochodziło ze środków UE. W ramach projektu powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w salę koncertową na 650 miejsc o znakomitej akustyce z pełnym zapleczem sceny, technicznym oraz administracyjnym oraz zespół pobytowy wraz z salami do ćwiczeń indywidualnych, biblioteką i jadalnią.

Od początku swej działalności ECM, jako organizator lub współorganizator, realizuje liczne koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty oraz kursy mistrzowskie. Otwarcie ECM odbyło się w maju 2014 r. w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, posłów, senatorów, a koncert uświetniła skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. Wśród wykonawców znalazła się również powołana przez ECM Lusławicka Orkiestra Talentów pod batutą Moniki Bachowskiej. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Adam Balas dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA