20 osób zgłosiło swoją kandydaturę na prezesa Kolei Śląskich

20 osób zgłosiło swoją kandydaturę na prezesa Kolei Śląskich, z czego 11 spełniło wymogi formalne - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Konkurs na prezesa zarządu ogłosiła w połowie lipca rada nadzorcza spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

20 osób zgłosiło swoją kandydaturę na prezesa Kolei Śląskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 sie 2013 10:23


Zgodnie z ogłoszeniem na stronie internetowej przewoźnika, termin składania ofert kandydatów na nowego prezesa spółki minął 2 sierpnia. Wśród wymogów znalazły się m.in.: co najmniej pięcioletni staż pracy, studia wyższe i niekaralność. Pożądane były również wykształcenie ekonomiczne lub techniczne, doświadczenie na stanowisku kierowniczym, doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej i znajomość języków.

"Do końca sierpnia chcemy zakończyć procedurę konkursową i wyłonić nowego prezesa" - powiedział PAP w środę Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Przeprowadzenie konkursu zapowiedział w maju marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. Ma to być jeden z elementów normowania sytuacji w spółce.

W czasie ubiegłorocznego - grudniowego zamieszania w przewozach kolejowych w regionie, ówczesny marszałek woj. śląskiego przyjął dymisję poprzedniego prezesa Kolei Śląskich i zdymisjonował jego zastępcę. 13 grudnia szefem spółki został jej prokurent Michał Borowski.

Od czerwca przewoźnik wdraża program naprawczy, ograniczono liczbę wykonywanych połączeń o 39 proc., a na najpopularniejszych trasach Gliwice-Katowice-Częstochowa oraz Katowice-Tychy - nawet o ponad 40 proc. Zdrożały również bilety, średnio o 10 proc. Realizowany program obejmuje także m.in. restrukturyzację samej firmy, w tym cięcia płac członków zarządu i redukcję stanowisk dyrektorskich.

Jak wynika z informacji rzecznika Kolei Śląskich Macieja Zaremby od 1 czerwca miesięczne zarobki prezesa spółki to 4,4-krotność średniej krajowej brutto. Poprzednio szef spółki zarabiał miesięcznie 5,5-krotność średniej krajowej brutto. "Obniżenie pensji było związane z wprowadzeniem planu naprawczego" - poinformował Zaremba.

Dodał, że średnie wynagrodzenie zatrudnionego na podstawie umowy o pracę prezesa Kolei Śląskich z ostatnich trzech miesięcy (od maja do lipca) wyniosło ok. 12,2 tys. zł netto. Zaznaczył, że średnia uwzględnia także maj, czyli miesiąc przed zastosowaną obniżką wynagrodzenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.