Badacze z University of California Los Angeles, San Francisco oraz Boston College przebadali 6300 kobiet. Obserwując je przez 20 lat zauważyli, że problemy z pamięcią szybciej pojawiają się u kobiet, które nie pracowały. Wyniki pokazały, że praca może pełnić ważną rolę w zachowaniu sprawności mózgu, a co za tym idzie, utrzymaniu pamięci w dobrym stanie i zapobieganiu chorobom demencyjnym.

Wyniki badań zaprezentowano podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera. Naukowcy wykazali związek między aktywnością zawodową kobiet a utrzymaniem zdrowia. Sprawność mózgu i ćwiczenie pamięci wpływają min. na rozwój chorób demencyjnych.
Naukowcy podkreślają, że stymulacja pracy mózgu przeciwdziała chorobie we wczesnych okresach życia. Badacze udowodnili, że jednym z czynników opóźniających pojawienie się choroby Alzheimera jest m.in. nierezygnowanie z pracy w średnim wieku.
Statyki pokazują, że kobiety w Polsce często rezygnują z pracy na rzecz macierzyństwa. Raport Głównego Urzędu Statycznego z 2018 roku porównał sytuację między 1950 a 2014 rokiem. Wynika z niego, że to mężczyźni w przeważającej części przejmowali obowiązki utrzymania rodziny. Statystycznie choroby demencyjne atakują mężczyzn dwa razy rzadziej.
Z badań wynika, że kontynuacja kariery zawodowej ma wpływ na dłuższe zachowanie zdrowia poprzez ćwiczenia mózgu, w tym pamięci.
Kontynuacja pracy jest ważna także u kobiet w wieku średnim. Dojrzałym kobietom trudniej jest znaleźć pracę. Rozwiązaniem mogą być prace dorywcze lub takie, których nie wykonuje się w sposób ciągły.



KOMENTARZE (0)