PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zwolniono dyrektora miejskiego działu IT, który zapłacił okup hakerom

Dyrektor działu IT w miejscowości Lake City na Florydzie został zwolniony w związku z podjętą przez siebie decyzją o wypłaceniu hakerom okupu wartego 460 tys. dol. w bitcoinach, którego żądali po ataku ransomware na miejskie systemy.

  • Autor: PAP/bad
  • 2 lip 2019 16:16
Zwolniono dyrektora miejskiego działu IT, który zapłacił okup hakerom
Dyrektor działu IT w miejscowości Lake City na Florydzie zapłacił okup hakerom. Fot. Shutterstock
REKLAMA

Doniesienia serwisu internetowego stacji telewizyjnej WCJB potwierdziły władze Lake City, według których "dyrektor działu technologii informacyjnych Brian Hawkins został zwolniony" w związku z atakiem hakerskim, który dotknął serwery, sieć poczty elektronicznej i linie telefoniczne. Administracja Lake City ocenia, że "miasto powinno powrócić do pełnej funkcjonalności struktur w ciągu około dwóch tygodni" po ubiegłotygodniowym ataku o potrójnym wektorze.

Jak relacjonuje serwis ZDNet, furtką dla hakerów stał się pobrany przez jednego z pracowników miejskiej administracji dokument zainfekowany wirusem komputerowym o nazwie Emotet. Złośliwe oprogramowanie rozpakowało się na zaatakowanym sprzęcie i pobrało kolejne dwa wirusy - trojana TrickBot i program szyfrujący (ransomware) Ryuk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To właśnie ten ostatni wirus rozprzestrzenił się po miejskiej sieci komputerowej i systemach teleinformatycznych, szyfrując ich zawartość i paraliżując pracę. "New York Times" poinformował, że w następstwie ataku sprawność zachowały jedynie systemy należące do straży pożarnej i policji w Lake City, albowiem były one podłączone do innych serwerów, do których Ryuk nie miał dostępu.

Ataki hakerskie na miejskie systemy informatyczne z reguły możliwe są dzięki znalezieniu przez hakerów podatności w miejskich bądź firmowych strukturach, albo rozsyłaniu poczty elektronicznej zawierającej złośliwe załączniki, przy pomocy których wykradane są wrażliwe dane. Według specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa organy miejskie i samorządowe są szczególnie narażone na tego rodzaju ataki, gdyż często nie mają odpowiednich zasobów, by zapewnić sobie właściwy poziom zabezpieczeń i regularne archiwizowanie kopii zapasowych danych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolniono dyrektora miejskiego działu IT, który zapłacił okup hakerom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA