PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zwolnienia to duży stres dla menedżerów. Można go jednak złagodzić

  • Justyna Koc
    jk
  • 31 paź 2020 6:30

Druga fala pandemii, gwałtowniejsza niż pierwsza, oznacza trudności dla wielu przedsiębiorstw. Coraz więcej mówi się o konieczności redukcji zatrudnienia. Na co zwrócić uwagę, aby ograniczyć stres menedżerów związany ze zwalnianiem pracowników i jednocześnie nie osłabić reputacji firmy?

Zwolnienia to duży stres dla menedżerów. Można go jednak złagodzić
Brak właściwej komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą psuje opinię o firmie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Konieczność przeprowadzenia procesu zwolnień to chyba jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stawiane jest przed kierownictwem firmy.
  • Z jednej strony menedżerowie muszą myśleć o utrzymaniu dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa (a to przecież najczęstszy powód zwolnień), z drugiej – nie mogą zapomnieć o wizerunku firmy jako pracodawcy.
  • Istotne jest, aby informacje o rozwiązaniu umowy z pracownikiem menedżer przekazał osobiście. 

Chociaż konieczność zwolnienia współpracowników to zadanie wiążące się z wieloma emocjami, menedżer musi starać się te emocje odsunąć na bok i kierować się przesłankami racjonalnymi. W końcu postawiono przed nim zadanie: ograniczenie zatrudnienia w celu poprawy sytuacji firmy, a więc i innych pracowników. Oczywiście nie oznacza to bezdusznego podejścia do osób, którym zamierzamy wręczyć wypowiedzenie. Jednak świadomość celu i powodów podjęcia tej trudnej decyzji złagodzi stres z tym związany.

Istotne jest również, aby decyzji dotyczących zwolnień nie podejmować w oparciu o uczucia czy subiektywne przesłanki. Im więcej obiektywnych danych, tym łatwiejsze stanie się wyselekcjonowanie pracowników o najniższym potencjale. Pozwoli to także na przeprowadzenie rozmowy z pracownikiem w oparciu o rzeczowe argumenty.

Czytaj też: Covidowe powroty. Jak prawidłowo odmrozić pracownika?

- Jednym z większych błędów podejmowanych podczas zwalniania pracowników w sytuacji trudnej dla firmy, jest ich wybór oparty na subiektywnych przesłankach. Istnieją narzędzia, które umożliwiają dokonanie wyboru podpartego obiektywnymi danymi. Skorzystanie z pomocy zaawansowanych rozwiązań IT przeznaczonych do zarządzania personelem pozwoli na przeprowadzenie całego procesu zgodnie z zasadami offboardingu, a fakt, że selekcja została dokonana w oparciu o informacje bezpośrednio z systemu, odciąży menedżera – wyjaśnia Wojtek Miszewski, ekspert w zakresie SAP SuccessFactors w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach rozwiązań SAP w obszarze HR.

Im więcej obiektywnych danych, tym łatwiejsze stanie się wyselekcjonowanie pracowników o najniższym potencjale (Fot. Shutterstock)
Im więcej obiektywnych danych, tym łatwiejsze stanie się wyselekcjonowanie pracowników o najniższym potencjale (Fot. Shutterstock)

Ex-pracownik ambasadorem marki

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnienia to duży stres dla menedżerów. Można go jednak złagodzić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA