PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zwolnienia lekarskie. ZUS skontrolował 500 tys. pracowników

Były pracodawca Justyny Skrobek z Tomaszowa Mazowieckiego nie uwierzył w jej chorobę. Na cztery dni przed końcem 1,5 miesięcznego L4 dostała wezwanie na kontrolę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobne doświadczenia do pani Justyny tylko w 2017 roku przeszło blisko 500 tys. osób. ZUS właśnie podsumował wyniki kontroli L4 za ubiegły rok.

Zwolnienia lekarskie. ZUS skontrolował 500 tys. pracowników
Adobe Stock
REKLAMA
  • ZUS podał pełne dane za 2017 roku na temat liczby przeprowadzonych kontroli pracowników przebywających na L4. 
  • Kontrolerzy ZUS wybrali się do blisko 500 tys. osób. - W konsekwencji wydanych zostało 25,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. To stanowi nieco ponad 5 proc. z nich. 
  • Pracownicy, których zwolnienie było poddane takiej weryfikacji, nie wspominają tego miło. 

Jak informuje ZUS, w 2017 r. Zakład przeprowadził blisko 500 tys. kontroli osób dysponujących zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy. Ich efektem było wydanie 25,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. W sumie efektem kontroli było wstrzymanie bądź cofnięcie świadczeń chorobowych na kwotę 200,7 mln zł. Rok wcześniej było to nieco więcej - 203,8 mln zł. 

Kto może kontrolować?

Kontrolerzy ZUS mogą odwiedzić lub zaprosić na wizytę do Zakładu każdego pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Andrusiewicz zwraca uwagę, że Zakład prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Dotyczą one także osób, które przebywają na świadczeniu rehabilitacyjnym. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają ją za zdrową, skracają okres obowiązywania L4. Przy drugim typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory przebywający na zwolnieniu wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia - wyjaśnia rzecznik. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnienia lekarskie. ZUS skontrolował 500 tys. pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA