PARTNERZY PORTALU

Zwolnieni z Google idą do sądu

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 3 gru 2019 15:55

3 grudnia byli pracownicy Google poinformowali o pozwaniu firmy. Twierdzą, że zwolniono ich bezpodstawnie. Napięcie między pracującymi w Google a zarządem ma rosnąć od roku.

Zwolnieni z Google idą do sądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Sprawa zaczęła się w ostatnim tygodniu listopada, kiedy media w USA obiegła informacja o zwolnieniu przez Google czterech pracowników. Zaczęło się od Rebeki Rivers, która zbierała w firmie podpisy pod wnioskiem ws. złego traktowania migrantów w firmie. Do Rivers krótko potem dołączyły trzy kolejne osoby. W obronie zwolnionej manifestowano kilka dni później w San Francisco pod lokalnym oddziałem firmy. Protest liczył około 200 osób.

W grudniu zwolnieni poszli do sądu w swojej sprawie. Jak przekonuje portal vox.com, inżynierowie twierdzą, że zostali zwolnieni bezpodstawnie. Sprawę wnieśli nie tylko do sądu stanowego, ale i do odpowiednika polskiej Inspekcji Pracy (ang. US National Labor Relations Board, NLRB).

W ocenie zwolnionych pozbawiono ich pracy, bo organizowali w oddziale sprzeciw wobec praktyki firmy. Chodzi o współpracę z rządem, która dla części pracowników Google jest nieetyczna. "Google chce dać jasny sygnał, że kara czeka na tych pracowników, którzy podejmują się organizacji protestu lub rozmawiają ze związkami" można było przeczytać w oświadczeniu pracowników. Jeśli NLRB zbada sprawę i uzna, że doszło do naruszenia prawa, Google będzie zmuszone przyjąć zwolnione osoby do pracy.

Czytaj też: Jaki będzie inżynier przyszłości? Kompetencje technologiczne to za mało

Google ustosunkowało się do pozwu, stwierdzając, że pracowników zwolniono, bo swoimi działaniami naruszali komfort pracy innych. Łamali też zasady bezpieczeństwa. Pozywający naturalnie nie zgadzają się z taką argumentacją.

Przyglądając się sprawie brytyjski Guardian zwraca uwagę, że w firmie rośnie napięcie między pracownikami a pracodawcą. Punktem wyjścia do sporów były sprawa molestowania seksualnego i odpowiedzi Google na tę aferę sprzed roku. W październiku 2018 r. oskarżony o molestowanie Andy Rubin odszedł z firmy z potężną odprawą - 90 mln dolarów. Drugim elementem generującym niezadowolenie pracowników jest złe traktowanie podwykonawców. Szacuje się, że około 120 tysięcy osób pracuje dla marki jako podwykonawcy, często na nieetatowych formach zatrudnienia.

Atmosfery dookoła firmy nie poprawiła informacja, że Google wynajęło niedawno firmę IRI Consultants, którą media opisują jako znaną z działań antyzwiązkowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnieni z Google idą do sądu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA