×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zwalniasz? Zrób to z klasą, zwolniony pracownik może być najgorszą reklamą

Jako największe wyzwanie na nowy rok firmy wskazują problemy w przeprowadzeniu skutecznej rekrutacji. Teoretycznie wciąż mamy rynek pracownika i niedobór rąk do pracy. W rzeczywistości nie jest aż tak różowo. Są przedsiębiorstwa, które redukują zatrudnienie. A zwolniony pracownik to pracownik, który może być najgorszą reklamą. Jak tego uniknąć?

Zwalniasz? Zrób to z klasą, zwolniony pracownik może być najgorszą reklamą
Z opublikowanego pod koniec 2019 roku badania Randstad wynika, że 11 proc. firm planuje zredukować liczbę etatów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Z opublikowanego pod koniec 2019 roku badania Randstad „Plany Pracodawców” wynika, że 11 proc. firm planuje zredukować liczbę etatów.
 • W ciągu ostatnich 5 lat odsetek przedsiębiorców, którzy zamierzali ograniczać zatrudnienie nie przekraczał 10 proc.
 • Rozstanie się z klasą jest możliwe - tłumaczy w rozmowie z PulsemHR psycholog Izabela Borejko.

Do 31 grudnia 2019 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 35 777 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. 7944 ogłoszenia dotyczyły upadłości konsumenckiej, 586 to ogłoszenia upadłości firm, a 465 to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego. Dodajmy do tego kończące się projekty czy decyzje o pomniejszaniu działów.  

Rotacja pracowników jest naturalnym elementem życia przedsiębiorstwa. Jak jednak pokazują doświadczenia, firmy nie do końca radzą sobie ze zwolnieniami pracowników, a komunikacyjny chaos, jaki się wówczas pojawia, nie służy dobrze rozwojowi.    

Ciemne chmury nad krainą spokoju

Polski rynek pracy ma się dobrze. Nadal mamy do czynienia z niskim bezrobociem (5,2 proc. w grudniu według szacunków ministerstwa). Przed przedsiębiorcami jednak kilka wyzwań, takich jak wzrost kosztów utrzymania firm czy zbliżające się spowolnienie gospodarcze.

Z opublikowanego pod koniec 2019 roku badania Randstad „Plany Pracodawców” wynika, że 11 proc. firm planuje zredukować liczbę etatów. W ciągu ostatnich 5 lat odsetek przedsiębiorców, którzy zamierzali ograniczać zatrudnienie, nie przekraczał 10 proc. 

Redukcję zatrudnienia planują najczęściej firmy budowlane (13 proc.), przemysł (12 proc.) oraz branża handlowa (11 proc.). Plany redukcji etatów pojawiają się głównie w regionach wschodnich (województwa: podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie), podczas gdy w pozostałej części kraju oscylują na poziomie 10 proc..

Źródło: Randstad
Źródło: Randstad
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zwalniasz? Zrób to z klasą, zwolniony pracownik może być najgorszą reklamą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mario 2020-01-28 10:16:06

  Jak znam sytuację z z Olsztyna, to wielu niby pracodawców, to pseudo pracodawcy, po prostu DZIADY. Są różni pracownicy i nie wszyscy są ok., ale często właśnie tych ok się zwalnia, bo mój. ci drudzy manipulują, aje też dlatego, że tamtych pracodawca trzyma w szachy, a tym, co się starają, pracują, nie piją, nie chodzą na zwolnienia, but mają konkretnie czego zarzucić i boją się też ich oczekiwań. Przyznam te z, że za wiele jeszcze jest śmieciówek w sytuacji, kiedy pracować trzeba jak na etacie. Niekiedy przy tej harówie i 17 za godzinę nie jest dużo. Ludzie chodzą sfrustrowany, niezadowoleni, a i sama atmosfera i sposób komunikacji, też ma wiele do tego. Nie zrozumieją, że pracownik, to inwestycja.

 • pracownik 2020-01-28 09:30:45

  takie sytuacje napewno są niekomfortowe dla każdej ze stron , zwłaszcza dla pracownika ale zgodzę się, z artykułem, że nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji znowu się spotkamy ..... ja sam tego doświadczyłem

 • Zeghar 2020-01-27 19:54:00

  Pani psycholog/wykładowca powinna się chyba parę razy kontrolnie stuknąć w głowę gumowym młotkiem, żeby wszystkie klepki wskoczyły na swoje miejsce. Jakby mnie firma zwolniła, to ewentualna współpraca mojej firmy byłaby na moich warunkach i przy cenie o 1/4 wyższej niż normalnie.

 • Xxx 2020-01-27 16:57:33

  A każdy pracownik to chodzący ideał.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA