PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZUS zabija przedsiębiorców i branżę spożywczą

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 28 sie 2019 13:40

Wzrost obowiązkowych składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w ramach ogólnopolskich sieci i spółdzielni spożywczych stanowi realne zagrożenie dla ich dalszej działalności.

ZUS zabija przedsiębiorców i branżę spożywczą
Stanowisko PGS jest reakcją na coraz bardziej zaciskającą się pętlę finansową wiszącą nad małymi firmami (fot. pixabay.com)
REKLAMA
 • Polska Grupa Supermarketów (PGS) stoi na stanowisku, że miesięczne składki na ZUS w przyszłym roku odbiją się na finansach małych sklepów.
 • Jak przekonuje prezes PGS, każdy przedsiębiorca powinien mieć wybór: kwota ryczałtowa lub składka ZUS proporcjonalna do przychodu.
 • Problemy branży spożywczej z ZUS potwierdzają dane publikowane przez tę instytucję.

Jak przekonuje Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów (PGS), przyszłoroczny podstawowy obowiązek opłat na ZUS nie tylko ograniczy, lecz zmusi do zamknięcia działalności tysiące przedsiębiorców prowadzących małe, lokalne sklepy spożywcze. Zaznaczmy, że składka za pracownika wyniesie 1445 zł miesięcznie.

Michał Sadecki (fot. materiały prasowe)
Michał Sadecki (fot. materiały prasowe)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślają przedstawiciele sieci PGS, mającej ponad 600 sklepów w całym kraju, obowiązujące jeszcze preferencyjne warunki rozliczania ZUS przysługują jedynie przedsiębiorcom, którzy w miesiącu nie osiągają przychodów wyższych niż 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w roku. W tej chwili jest to przeciętnie 5250 zł miesięcznie. PGS uważa, że takie limity powinny być zniesione, a czas zgłaszania rozliczania ZUS od przychodu wydłużony. Dla mniejszych przedsiębiorców to oszczędność nawet 500 zł miesięcznie. Każdy przedsiębiorca powinien mieć wybór: kwota ryczałtowa lub składka ZUS proporcjonalna do przychodu. Niezależnie od wysokości przychodu - postuluje prezes PGS.

PGS pozytywnie ocenia rozwiązanie zakładające powiązanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców z podstawą opodatkowania (propozycje programowe FZZ).

W ocenie PGS taki system byłby prosty ze względu na brak potrzeby dokonywania odrębnych rozliczeń na potrzeby ZUS i urzędu skarbowego a zarazem znacznie bardziej elastyczny od obecnego. Konstrukcja proponowanego systemu gwarantuje, że przedsiębiorcy uzyskujący w warunkach 2019 r. miesięczny dochód poniżej 5718 zł zapłacą niższe składki niż do tej pory. Aż 78 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą uzyskuje dochód niższy od tego progu. Przedsiębiorców osiągających wyższe dochody przed nadmiernym wzrostem obciążeń chroni natomiast utrzymanie limitu 30-krotności składek emerytalno-rentowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: ZUS zabija przedsiębiorców i branżę spożywczą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • on83 2019-08-29 11:19:13

  rejetracja dzialalnosci ZA GRANICA gdzie jest tanio,uczciwie i przejrzyscie i system dla obywatela kazdy Unijny przedsiebiorca ma takie prawo rejestracji tak samo jak ma prawo byc przez Panstwo traktowanym uczciwie a nie po zlodziejsku jak w Polsce :(

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA