PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZUS rekordowo wysoki. "Polityka PiS obciąża ciężko pracujących"

  • Autor: PAP/JS
  • 20 wrz 2019 16:21

Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest "niezwykle kontrowersyjne", to kolejna forma opodatkowania ciężko pracujących Polaków - uważają posłowie PO-KO.

ZUS rekordowo wysoki. "Polityka PiS obciąża ciężko pracujących"
Według przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej m.in. działania PiS obciążają pracodawców i pracowników (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • W ostatnim czasie media informowały, że w przyszłym roku będzie miała miejsce rekordowa podwyżka składek ZUS płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.
  • Wynika to z założenia do przyszłorocznego budżetu, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie na przyszły rok to 5227 zł (na 2019 rok było to 4765 zł).
  • Podstawa wymiaru składki ZUS dla przedsiębiorców to 60 proc. prognozowanej średniej pensji - czyli w tym przypadku będzie to nieco powyżej 3136 zł.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.

Limit oznacza, że ktoś to w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek na ZUS. Limit ten wynosi w 2019 r. 11 912 zł brutto miesięcznie, czyli 142,9 tys. zł. rocznie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej m.in. działania PiS obciążają pracodawców i pracowników.

Poseł PO-KO Andrzej Czerwiński ocenił na konferencji prasowej, że zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest "niezwykle kontrowersyjne".

"To jest kolejna forma opodatkowania ciężko pracujących Polaków i w przyszłości tworzenie tzw. kominów w wypłacaniu emerytur" - mówił poseł PO-KO. Dodał, że w ten sposób "PiS uderza bardzo intensywnie w kieszenie Polaków".

Czytaj też: PSL proponuje przedsiębiorcom wakacje od składek ZUS

Według krytyków zapisanego w projekcie budżetu rozwiązania, jeśli również najlepiej zarabiający będą opłacali składki emerytalne i rentowe, a w związku z tym w przyszłości otrzymywali emerytury i renty z ZUS, doprowadzi to do powstania tzw. kominów emerytalnych i głębokiego rozwarstwienia wysokości świadczeń - przy zniesieniu limitu wszyscy podatnicy, także ci uzyskujący bardzo niskie dochody, ponosiliby koszt finansowania wypłaty świadczeń dla osób, które w przeszłości bardzo dobrze zarabiały.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS rekordowo wysoki. "Polityka PiS obciąża ciężko pracujących"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA