- Autor: Biznes.newseria.pl/JS
- •7 wrz 2017 16:14
Tylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób.

• Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia.
• Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową.
• Doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań: rozłożenie należności na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie należności z tytułu składek.
Od początku lipca we wszystkich oddziałach ZUS 595 doradców emerytalnych pomagają w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę.
– Doradca emerytalny wyjaśni zasady przyznawania emerytury, wytłumaczy, od czego zależy jej wysokość, poda informacje pomocne przy wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę. Wyliczy również w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury. Jeżeli klient zdecyduje się złożyć wniosek o emeryturę, doradca poinformuje go, jakie dokumenty należy przedłożyć i pomoże wypełnić dokumenty – mówi agencji Newseria Biznes Małgorzata Oryga, doradca ds. emerytalnych w ZUS.
Usługi doradcy emerytalnego w ZUS zostały wprowadzone w lipcu, po tym, jak z sukcesem zakończył się pilotaż projektu. W maju z pomocy 20 ekspertów w 2 oddziałach ZUS skorzystało 6 tys. osób. W lipcu tylko przez pierwszych kilka dni doradcy emerytalni obsłużyli ok. 60 tys. osób. Utworzenie stanowiska doradcy emerytalnego to wynik wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny kobiet do 60 i mężczyzn do 65 lat, co nastąpi na początku października. Z szacunków ZUS wynika, że w ostatnim kwartale 2017 roku przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.
Aby skorzystać z usług doradców emerytalnych, podczas wizyty w placówce ZUS należy wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają założone konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą się umówić na wizytę przez internet.
– Klienci zainteresowani wyliczeniem prognozowanej wysokości emerytury mogą się zwrócić do Zakładu także listownie. Doradca emerytalny wyliczy wysokość prognozowanej emerytury na podstawie danych podanych przez klienta, a wydruk z kalkulatora emerytalnego wyśle listem. Warto pamiętać o tym, że przychodząc do Zakładu na wizytę u doradcy emerytalnego, należy wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Osoby, które są członkami OFE, powinny wziąć ze sobą ostatnią informację o stanie zgromadzonych tam środków – przypomina Małgorzata Oryga.

KOMENTARZE (0)