×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS chce mieć spółkę IT i nowy system centralny

  • Autor: PAP/AT
  • 20 mar 2023 9:49

Zakład zatrudniający armię informatyków rozważa powołanie spółki, w której mógłby zatrudniać kluczowych fachowców za rynkowe stawki. Ułatwi mu to prace nad Kompleksowym Systemem Informatycznym 2.0. Obecny system ma już 25 lat .

ZUS chce mieć spółkę IT i nowy system centralny
ZUS pracuje nad koncepcją podmiotu, za pośrednictwem którego mógłby zatrudniać fachowców od IT (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Rozważamy powołanie podmiotu zewnętrznego. Moim zdaniem to jedyna droga, żeby tworzyć bezpieczną informatykę w ZUS. Przez nasz systemy IT przepływa rocznie blisko 0,5 bln zł - to mniej więcej 19 proc. PKB - mówi Włodzimierz Owczarczyk z ZUS.
  • Zakład pracuje nad koncepcją podmiotu, za pośrednictwem którego mógłby zatrudniać fachowców od IT. Chce czerpać z doświadczeń m.in. Ministerstwa Finansów i ARiMR, które mają takie spółki.
  • W przeciwieństwie do powołanej niedawno spółki Agro Aplikacje ZUS nie zamierza jednak powierzać nowemu podmiotowi IT rozwoju oprogramowania. Nadal będą się tym zajmować zewnętrzni wykonawcy.

ZUS szuka możliwości zaoferowania bardziej konkurencyjnych płac

"Puls Biznesu" wskazuje, że ZUS to jedna z instytucji najwięcej wydających na IT. Ma też jeden z największych zespołów - w pionie operacji i eksploatacji systemów i powołanym z początkiem lipca Centrum Informatyki zatrudnia łącznie około 1,2 tys. osób. To głównie administratorzy i osoby wspierające utrzymanie procesów, bo przy rozwoju aplikacji ZUS korzysta głównie z usług zewnętrznych wykonawców.

Presja płacowa, która w ostatnich latach mocno daje się we znaki firmom IT, nie omija ZUS. Ograniczenia związane z układem zbiorowym pracy i widełki wynagrodzeń robią jednak swoje - zakładowi trudno konkurować z rynkiem o specjalistów. Dlatego szuka możliwości zaoferowania bardziej konkurencyjnych płac.

Podmiot zewnętrzny jedyną droga, żeby tworzyć bezpieczną informatykę w ZUS

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: ZUS chce mieć spółkę IT i nowy system centralny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Beata 2023-03-20 14:56:48

    Inflacja utrudnia Ci utrzymanie płynności finansowej? Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności i często brakuje Ci gotówki na opłacanie bieżących rachunków? Skorzystaj z faktoringu w Bibby Financial Services! Od 40 lat finansujemy firmy na całym świecie, chętnie pomożemy też i Tobie!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA