ZPP wypunktowało bariery dla polskiego biznesu

Z raportu "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2015" opracowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że prawo podatkowe, nieefektywny wymiar sprawiedliwości oraz uzyskiwanie pozwoleń na budowę to największe bariery dla polskiej przedsiębiorczości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZPP wypunktowało bariery dla polskiego biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

11 mar 2015 22:53


Przedsiębiorcy w Polsce wciąż zbyt dużo czasu muszą poświęcać na walkę z biurokratycznymi barierami, a wciąż zbyt mało mogą poświęcać na prowadzenie biznesu - twierdzą autorzy raportu ZPP i powołują się na wyniki zagranicznych rankingów oceniających poziom swobody gospodarczej. - Utknęliśmy w nich na średnim poziomie i od dłuższego czasu nie widać zdecydowanego postępu - twierdzi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. Bywa wręcz przeciwnie. Eksperci ZPP wskazują , że np. w najnowszym rankingu Doing Business Polska spadła o dwie pozycje.

Wprawdzie zagraniczne rankingi różnią się nieco miedzy sobą przyjętymi kryteriami oceny, pewne ogólne wnioski nasuwają się same. Najczęściej wśród barier prowadzenia biznesu wymieniane jest skomplikowane prawo podatkowe i nieefektywny wymiar sprawiedliwości.

Czytaj też: Pracodawcy donieśli na ministra Szczurka. Chodzi o pracę kontrolerów skarbowych

- We wszystkich publikowanych na świecie rankingach pojawia się zastrzeżenie, że biurokracja oraz przepisy prawne i podatkowe powinny być dużo bardziej przejrzyste. Kolejny więc raz powtarzamy, że nie domagamy się w pierwszej kolejności obniżenia podatków, a jedynie ich uproszczenia - twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Przedsiębiorcy przyznają, że w niektórych dziedzinach nastąpił pewien postęp. - Przykładem, że ułatwienie działalności gospodarczej jest możliwe, jest tzw. IV ustawa deregulacyjna, która przynosi wiele korzystnych dla biznesu, choć drobnych, rozwiązań. Resort gospodarki przewiduje, iż wprowadzenie zmian przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 0,9 mld zł rocznie, głównie dzięki redukcji obowiązków informacyjnych. Ograniczenie tych obowiązków pozwoli przedsiębiorcom efektywniej wykorzystać co najmniej 21 mln godzin pracy rocznie - podkreśla Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP.

Czytaj całość na WNP.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.