PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

ZPP krytykuje proponowane zmiany w Ustawie o zawodzie farmaceuty

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 9 sie 2019 9:50

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) ocenia proponowane zmiany negatywnie. Budzą jego zastrzeżenia poszerzenie kompetencji samorządu aptekarskiego i jego wpływu na wybór kierownika apteki.

ZPP krytykuje proponowane zmiany w Ustawie o zawodzie farmaceuty
Adobe Stock
REKLAMA
  • ZPP wystosowało swoje zastrzeżenia w obszernym stanowisku, w którym warto zwrócić uwagę na dwie kwestie.
  • Pierwsza dotyczy poszerzenia możliwości wpływu rady aptekarskiej na obsadę stanowiska kierownika konkretnej apteki. Druga, kierowników aptek i mało precyzyjnych procedur ich wprowadzania do placówek.
  • ZPP proponuje wykreślić z noweli przepisy regulujące mechanizm uzyskiwania od rady aptekarskiej opinii ws. kierownika apteki i zastąpić to obowiązkiem przedstawienia przez niego zaświadczenia o niekaralności dyscyplinarnej.

8 sierpnia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wystosował obszerne stanowisko do treści nowelizacji Ustawy o zawodzie farmaceuty. Taki projekt niedawno znalazł się w procesie legislacyjnym.

"Budzi on szereg poważnych zastrzeżeń co do zakresu przewidzianych w nim ograniczeń swobody działalności gospodarczej przedsiębiorców prowadzących apteki. W naszej ocenie stwarza też zagrożenie dla prawidłowej konkurencji na rynku aptecznym - w związku z przyznaniem samorządowi aptekarskiemu daleko idących kompetencji do ingerowania w warunki prowadzenia działalności aptecznej" czytamy we wstępie do stanowiska.

Czytaj też: Oddział onkologii w zawieszeniu przez brak lekarzy

Zdaniem ZPP, proponowane prawo ograniczy wolność działalności gospodarczej i uczciwą konkurencję na rynku aptekarskim, co prowadzi do monopolizacji. W tym kontekście Związek przypomina, że poszerzanie uprawnień samorządu aptekarskiego grozi: zwiększeniem wpływu samorządu na obsadę stanowiska kierownika apteki, wprowadzeniem możliwości pozbawienia prawa do wykonywania zawodu farmaceuty uchwałą organów samorządu przy jednoczesnym braku skutku zawieszającego odwołania od tej uchwały, ochroną „samodzielności" aptekarza, za której niezagwarantowanie grozi cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki, czy przy jednoczesnym braku uregulowania skutków takiego cofnięcia, również z perspektywy odpowiedniego zabezpieczenia dystrybuowanych przez aptekę produktów leczniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZPP krytykuje proponowane zmiany w Ustawie o zawodzie farmaceuty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA