PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZPP interweniuje u prezydenta. Nie godzi się na zapowiedziane zmiany w RDS

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 paź 2019 17:49

Nie zgadzamy się na to, żebyśmy jako jedyna prawdziwie neutralna politycznie reprezentatywna organizacja pracodawców, byli notorycznie ignorowani przy podejmowaniu ważnych decyzji - w piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, pisze Cezary Kaźmierczak szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Chodzi o wybór nowego przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.

ZPP interweniuje u prezydenta. Nie godzi się na zapowiedziane zmiany w RDS
Solidarność i ZPP zaapelowały o wprowadzenie lustracji wśród członków RDS. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
REKLAMA

Jak wcześniej pisaliśmy, zbliża się koniec kadencji Doroty Gardias jako przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego. Kandydatem na nowego szefa ma być Andrzej Malinowski, ale ta kandydatura została oprotestowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

We środę (2 października) do prezydenta Andrzeja Dudy trafiło pismo przewodniczącej RDS Doroty Gardias, informujące że cztery spośród pięciu reprezentatywnych organizacji pracodawców wskazały pana Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP na przewodniczącego RDS. Sprzeciwia się jej ZPP. Teraz Cezary Kaźmierczak, szef ZPP wystosował list do PAD, w którym podkreśla, że związek nie akceptuje kandydatury Malinowskiego. (pełną treść listu zamieściliśmy w dziale multimedia)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zgodnie z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, strony społeczne wskazują nowego przewodniczącego. W tym roku zobowiązana do tego jest strona pracodawców Rady. Ustawodawca w przepisach w żaden sposób nie odniósł się do procedury głosowania, zatem trzeba uznać, że jego wolą było, aby kandydatura nowego przewodniczącego ustalana była przez każdą ze stron jednomyślnie i stanowiła rezultat konsensusu wszystkich organizacji. W odniesieniu do kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego, takiej jednomyślności nie ma - możemy przeczytać w piśmie skierowanym do prezydenta.

- Nie zgadzamy się na to, żebyśmy jako jedyna prawdziwie neutralna politycznie reprezentatywna organizacja pracodawców, byli notorycznie ignorowani przy podejmowaniu ważnych decyzji – podkreśla Cezary Kaźmierczak – Zgodnie z przepisami nowy przewodniczący nie jest wybierany w drodze głosowania, a jest wskazywany przez stronę. My też tę stronę tworzymy i na kandydaturę przedstawioną przez resztę organizacji się nie zgadzamy.

Andrzej Malinowski to absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, doktor nauk ekonomicznych. Od 2001 r. jest prezydentem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Tygodnik „Do Rzeczy” opisał go na początku roku jako tajnego współpracownika Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego - tajnej służby PRL. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZPP interweniuje u prezydenta. Nie godzi się na zapowiedziane zmiany w RDS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA