PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZPP: 32 proc. firm planuje podwyżki płac w najbliższym półroczu

  • Autor: PAP/JS
  • 28 cze 2017 15:31

Wzrost wynagrodzeń planuje 32 proc. przedsiębiorców, a 29 proc. chce zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach w ciągu najbliższego półrocza - wynika z najnowszego badania Busometr Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, którego wyniki przedstawiono w środę (28 czerwca).

ZPP: 32 proc. firm planuje podwyżki płac w najbliższym półroczu
(Fot. Fotolia)
REKLAMA

• Jak wskazali autorzy badania, bez względu na wielkość, region, sektor czy staż przedsiębiorstwa, nastroje "w obszarze rynku pracy" kształtują się na optymistycznym poziomie 56,3 pkt, co oznacza wzrost o ponad 3 pkt. w porównaniu do poprzedniego badania.

• "29 proc. przedsiębiorców planuje zwiększenie zatrudnienia w najbliższym półroczu, zaś 32 proc. - wzrost wynagrodzeń w swoich firmach. Wartość barometru rynku pracy w komponencie płace wyniosła 57,7 pkt." - wskazał Baran.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśnił prezentujący wyniki badania dr Tomasz Baran z Uniwersytetu Warszawskiego, wynika to ze wzrostu ogólnego wskaźnika nastroju przedsiębiorców w ostatnich sześciu miesiącach.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców po raz kolejny zwrócił się do przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm z prośbą o ich opinie na temat sytuacji gospodarczej w Polsce. Indeks Busometr, mierzący nastroje przedsiębiorców związane z inwestycjami, rynkiem pracy i koniunkturą gospodarczą, czyli kluczowymi obszarami gospodarki, wzrósł w II półroczu br. o blisko 10 punktów - do 48,1 pkt. Dla porównania, w I półroczu 2017 roku było to 38,38 pkt - wynika z zaprezentowanych danych.

"Jak wskazują wyniki, jakie uzyskaliśmy, aktualne nastroje przedsiębiorców są bardzo pozytywne. (...) przedsiębiorcy z nadzieją patrzą w przyszłość" - ocenił dr Baran. Dodał, że poprzedni tak wysoki wskaźnik notowano w II półroczu 2014 r.

"W porównaniu do poprzednich sześciu miesięcy zauważyć można tendencję wzrostową poszczególnych elementów składowych indeksu. Komponent koniunktury gospodarczej w aktualnym badaniu wyniósł 47,83 pkt (w I półroczu było to 33,22 pkt). Komponent rynku pracy w tym roku wzrósł do 56,33 pkt, a w ubiegłym badaniu - 52,52 pkt. Z kolei komponent inwestycji zwiększył się z 38,42, do 41,39 pkt" - wyliczył Baran.

"Najistotniejsze jest radykalne odwrócenie trendu, odbicie w zakresie nastroju przedsiębiorców. Dla gospodarki oznacza to bardzo dobre informacje. Jeśli, jak wynika z deklaracji respondentów badania, milion firm ruszy do inwestycji, może to oznaczać wzrost PKB w tym roku nawet na poziomie 5 proc. Jeśli te deklaracje zostaną zrealizowane, oznacza to również podwyżki dla pracowników, bo presja płacowa jest dość silna. Należy się spodziewać, że wzrost płac będzie w br. większy niż w roku 2016" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZPP: 32 proc. firm planuje podwyżki płac w najbliższym półroczu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA