PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zostali bez pracy. Katastrofa na Odrze dobija kolejne branże

 • KDS
 • 19 sie 2022 20:00

Katastrofa ekologiczna na Odrze uderzyła nie tylko w branżę turystyczną. Z dnia na dzień przestały funkcjonować również przetwórnie rybne, spółdzielnie rybne, a także rybacy. Wszyscy mówią jednym głosem, że bez pomocy państwa nie przetrwają.

Zostali bez pracy. Katastrofa na Odrze dobija kolejne branże
Pierwsze doniesienia o śniętych rybach na Odrze odnotowano pod koniec lipca. (fot. PAP/Jerzy Muszyński)
REKLAMA
 • Nie tylko wypożyczalnie sprzętu turystycznego, lokale gastronomiczne i ośrodki dla turystów mają poważny problem wynikający z katastrofy ekologicznej na Odrze.
 • Niemal z dnia na dzień możliwość funkcjonowania stracili także rybacy, przetwórcy i spółdzielnie rybackie.
 • - Sytuacja jest dramatyczna i pozbawiła nas wszelkich dochodów związanych z naszą działalnością. Jesteśmy kompletnie odcięci od wpływów - mówi Krzysztof Grzelak, prezes Spółdzielni Rybackiej Regalica.

Katastrofa ekologiczna na Odrze z dnia na dzień pozbawiła wiele firm możliwości normalnego funkcjonowania. Dla rybaków, spółdzielni rybackich oraz zrzeszeń zakaz połowu i degradacja rzeki to sytuacja mogąca szybko doprowadzić ich do bankructwa.

- Dla rybaków obecna sytuacja to katastrofa. Podobnie jest ze spółdzielniami rybackimi, skupami ryb, przetwórcami i innymi firmami, dla których Odra była rzeką eksploatowaną gospodarczo - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreśla, że Odra jest rzeką życiodajną nie tylko dla ryb, ale także dla przedsiębiorców. Jej zamknięcie na dłużej to bankructwo wielu firm i kryzys w sektorze rybackim, a co za tym idzie gospodarczym.

Działają dzięki zapasom

- Zakaz jeszcze nie przekłada się na całkowitą blokadę produkcji w zakładzie, bo mamy zgromadzone zapasy, ale myśleliśmy, że będziemy je wykorzystywać jesienią i wiosną. Potrzebuję od 100 do 200 ton ryb w magazynie. Na dzisiaj mam 50. Jeżeli połowy ruszą szybko, to sobie poradzimy, ale jeżeli połowy będą zatrzymane jeszcze kilka tygodni, to będziemy całkowicie zablokowani. To będzie katastrofa dla przetwórców. Nie wiem, czy nie doprowadzi to do bankructwa przedsiębiorstwa - mówi Witold Łojak, członek zarządu firmy McLean Brothers.

- Spółdzielnia Rybacka Regalica w Gryfinie poza Odrą nie ma żadnego innego źródła dochodu. Sytuacja jest dramatyczna i pozbawiła nas wszelkich dochodów związanych z naszą działalnością. Jesteśmy kompletnie odcięci od wpływów - mówi Krzysztof Grzelak, prezes Spółdzielni Rybackiej Regalica.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Zostali bez pracy. Katastrofa na Odrze dobija kolejne branże

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2022-08-20 13:16:37

  Ale zaraz... Teoretycznie po (...) powinni dostać jedynie ci podłączeni tylko pod Odrę. W smażalniach przecież zazwyczaj smaży się ryby zewsząd tylko nie z naszych łowisk - wystarczy się tylko do tego wreszcie przyznać, a nie ściemniać, że to prosto z kutra. Przetwórnie ryb też w dużym stopniu bazują na nie naszej rybie. A turystyka? Może wreszcie pora ruszyć się i znaleźć atrakcje w głębi lądu, a nie tylko plaża i woda.

 • Działalność tzw gospodarcza 2022-08-19 23:07:22

  A kto ma wam dać? Ja już mam dość nowej pseudo składki zdrowotnej , itd? Kto mi da? Chyba jedyne co dostane to kopa w D

 • Jarek beż kota 2022-08-19 21:50:04

  Na kogo stawicie ? To musi być ktoś z tej nowej parti chłopsko robotniczych chamow , któryś prezesina z nadania partyjnego ,

 • Idi na ch. j 2022-08-19 20:15:57

  Dostaną pomoc, a potem zagłosują na klikę chyżego ruja.

  • Marcin 2022-08-20 12:55:12

   Odezwala sie klika czarnych pedofili...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA