PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Znana firma chce osiągnąć parytet płci. Jest coraz bliżej

  • jk
  • 18 maj 2022 16:29

Chemiczny koncern Henkel chce osiągnąć parytet płci w ramach stanowisk kierowniczych do 2025 roku. Udział kobiet ma zostać znacząco zwiększony zarówno na najwyższych stanowiskach kierowniczych, jak i na stanowiskach kierowniczych niższego i średniego szczebla.

Znana firma chce osiągnąć parytet płci. Jest coraz bliżej
W ciągu ostatnich lat Henkel systematycznie zwiększał udział kobiet na stanowiskach kierowniczych (Zdj. ilustracyjne., Fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie wszystkim pracownikom równych szans – mówi Carsten Knobel, prezes Henkla. - Jesteśmy głęboko przekonani, że różnorodność płci odgrywa kluczową rolę dla osiągnięcia sukcesu biznesowego naszej firmy w przyszłości. Wzmacnianie kultury różnorodności i włączania pozwala na lepszą współpracę, branie pod uwagę różnych punktów widzenia i wspiera sprawczość – nie pomimo, ale dzięki różnicom między nami - dodaje.

W ciągu ostatnich lat Henkel systematycznie zwiększał udział kobiet na stanowiskach kierowniczych. Obecnie wynosi on 38 procent.

Czytaj też: 136 lat. Tyle potrzebujemy, by osiągnąć parytet płci

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Już wiele osiągnęliśmy, ale jest wciąż wiele do zrobienia. Osiągnięcie parytetu płci na wszystkich szczeblach zarządzania jest ambitnym celem naszej podróży. Chcemy przyśpieszyć, wdrażając konkretne programy i działania, by w pełni wykorzystać potencjał naszej różnorodności – mówi Sylvie Nicol, CHRO firmy Henkel.

Plan działania na rzecz większej różnorodności płci

Henkel przyspieszy realizację programów i działań, których celem będzie zagwarantowanie większej różnorodności płci na poszczególnych etapach rozwoju kariery - poczynając od procesów rekrutacji i rozwoju pracowników aż po działania retencyjne.

Czytaj też: Bułgaria lepsza od Polski. Oto, co zrobiła w IT

Wśród tych programów warto wymienić: pozyskiwanie i rekrutację talentów obu płci, uważne planowanie oraz monitorowanie awansów i sukcesji, szerzenie wiedzy o zarządzaniu różnorodnością, szkolenia z zakresu nieświadomych uprzedzeń i programy integracyjne, wdrażanie nowych form elastycznej pracy, np. praca w niepełnym wymiarze godzin na pozycjach kierowniczych, a także liczne inicjatywy networkingowe i mentoringowe wspierające różnorodność zespołów Henkla na całym świecie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Znana firma chce osiągnąć parytet płci. Jest coraz bliżej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xD 2022-05-19 01:21:46

    Smiechlem bo parytet płci ma być na stanowiskach kierowniczych. Rozumiem reszta to gorsi ludzie i nie musi być paretetu?

  • Lewactwu na pohybel! 2022-05-18 16:57:33

    Pozostało jeszcze jedno wielkie pole do popisu dla lewactwa w dziedzinie parytetu płci - rodzenie dzieci! Ciekawe, jak lewactwo zamierza uporać się z tym potwornym problemem? Czy będzie udawało, że problem nie istnieje? Przecież w tej dziedzinie panuje wyjątkowa nierówność i dyskryminajca płciowa! Dalej lewaki, do roboty, ruszta z posad bryłę świata w tej materii! Ale łone tylko zabijać umieją!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA