PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmusisz pracownika do powrotu, powie ci "do widzenia". Nie o to mu chodziło

 • km
 • 24 maj 2022 20:00

Ponad połowa - 55 proc. - europejskich pracodawców przyznaje, że bardziej ufa pracownikom w biurze niż tym zdalnie wykonującym obowiązki. Spojrzenie to trzeba będzie jednak zrewidować, chcąc zatrzymać obecnych i przyciągnąć nowych pracowników. Z badania State of Hybrid Work dla Owl Labs wynika bowiem, że elastyczność pracy będzie wciąż zyskiwać na znaczeniu.

Zmusisz pracownika do powrotu, powie ci "do widzenia". Nie o to mu chodziło
69 proc. pytanych woli mniejszą pensję, byle tylko mieć wpływ na godziny rozpoczęcia pracy (fot. Annie Spratt/Unsplash)
REKLAMA
 • Z badania State of Hybrid Work wynika, że 37 proc. Europejczyków jest gotowe zrezygnować z pracy, jeżeli ta nie pozwala na elastyczne godziny wykonywania obowiązków.
 • Ponad dwie trzecie (69 proc.) pytanych na zlecenie Owl Labs woli mniejszą pensję, byle tylko mieć wpływ na godziny rozpoczęcia pracy.
 • 31 proc. pytanych obawia się, że zostanie zmuszonych do powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin bez możliwości pracy hybrydowej.

Jak pokazują europejskie badania, wybór czasu, miejsca i sposobu pracy przestanie być przywilejem wyłącznie pracodawcy.

Z badania State of Hybrid Work wynika, że 37 proc. Europejczyków jest gotowe zrezygnować z pracy, jeżeli ta nie pozwala na elastyczne godziny wykonywania obowiązków. Ponad dwie trzecie (69 proc.) pytanych na zlecenie Owl Labs woli mniejszą pensję, byle tylko mieć wpływ na godziny rozpoczęcia pracy. Na liście must-have elastyczność umieszczają wyżej kobiety niż mężczyźni (42 proc. pań wobec 31 proc. panów). 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Jak zachęcić pracowników do powrotu do biur? Ten element może być kartą przetargową

Zdalnie nie znaczy mniej wydajnie

Ośmiu na dziesięciu (79 proc.) badanych podkreśla, że pracując zdalnie są tak samo, jeśli nie bardziej wydajni niż w biurze. Hybryda jest dla nich preferowaną formą, a proporcje między pracą w domu a tą w biurze to 3 dni w biurze do 2 poza nim. 

31 proc. pytanych obawia się, że zostanie zmuszonych do powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin bez możliwości pracy hybrydowej.

– Wiele firm stara się tworzyć bardziej nowoczesne i sprzyjające integracji miejsca pracy, które pozwolą sprawnie wykonywać obowiązki. Trudno przewidzieć przyszłość i wskazać kierunek zmian, jednak to, że miejsce pracy będzie ewoluować, jest pewne – wyjaśnia Dorota Gardoń z Biura Projektowania Systemów Cyfrowych.

Pracownik hybrydowy, pracownik szczęśliwszy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zmusisz pracownika do powrotu, powie ci "do widzenia". Nie o to mu chodziło

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sukier 2022-05-29 12:18:24

  Kto to sponsoruje takie ankiety?:)) Młodzi 16-30latkowie. Nie dajcie się nabrać. Pensja jest najważniejsza niż elastyczne godziny pracy. Pracowałem na etacie zarabiając 4.5tys zł. Znajomy wciągnąć mnie w remonty mieszkań (mimo że nic nie umiałem) w Niemczech. Zarabiam teraz 10-12 tys zł miesięcznie. Zjeżdżam tylko na weekendy do Polski. Ale nigdy bym nie powrócił do biura mogą mi zaoferować klimatyzację, służbowe auto, elastyczne godziny pracy, zdalne itd. liczy się tylko i wyłącznie ile masz kasy na koniec miesiąca.

  • XYZ 2022-05-29 13:14:31

   To ,że Ty masz inny pogląd, nie oznacza, że tylko ono jest słuszne i wszyscy mają takie samo. Nie każdy patrzy wyłącznie na kasę. Dla wielu najważniejsza jest atmosfera w pracy, godne warunki i szacunek dla pracownika. Jeśli ktoś traktuje pracownika jak niewolnika albo ścierkę, pracownik żyje w ciągłym stresie i odbija ten stres na rodzinie, to pracodawca te pieniądze może sobie wsadzić. Zdrowie psychiczne ma się jedno.

   • Sukier 2022-05-29 13:49:15

    Sukier. Nie pracowałem i nie słyszałem o firmie w której pracodawca źle traktuje pracownika, ale dużo mu placi. Wręcz odwrotnie tam gdzie są niskie zarobki jest zła atmosfera i wyzysk. Pomysł, pracodawca płaci ci 10tys zł i wydaje na Ciebie taka kasę i będzie źle cię traktował? Najgorsza atmosfera jest tam gdzie są właśnie niskie zarobki, bo pracodawca nie szanuje pracownika i właśnie dlatego mu placi mało.

   • Sukier 2022-05-29 13:54:21

    A i ja miałem więcej stresów gdy pracowałem za 4,5tys bo się bałem że nie zapewnie dziecku przyszłości odkładając miesięcznie tylko 1,5 tys zł. Teraz jestem zmęczony bardziej, ale psychicznie spokojny nigdy tak nie byłem jak teraz. Dzięki tym pieniądzom miałem szansę, zeby zainwestować w ziemię i giełdę. To dało mi taki spokoj, że sobie nie wyobrażasz. Ale jak psychikę podreperowuje Cie nisko płatna praca w super atmosferze to nie przekonasz się o tym nigdy jak porządną poduszka finansowa daje spokój.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA