Zmowy przetargowe: UOKiK wszczął postępowania ws. przetargu dla KGP

UOKiK wszczął postępowanie ws. zmowy przetargowej spółek, które próbowały wpłynąć na wynik przetargu Komendy Głównej Policji na urządzenia kryptograficzne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmowy przetargowe: UOKiK wszczął postępowania ws. przetargu dla KGP

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 kwi 2017 14:38


• UOKiK wszczął postępowanie ws. zmowy przetargowej spółek, przy przetargu dla Komendy Głównej Policji.

• Rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka powiedział, że zmowa nie przyniosła efektów - przetarg wygrała inna firma.

• UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do złożenia ofert kurtuazyjnych.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta o praktyki niezgodne z prawem podejrzewane są spółki: Enigma Systemy Ochrony Informacji z Warszawy, Enamor z Gdyni i Koncept z Warszawy. Sprawa dotyczy przetargu z 2015 r. Przedmiotem zamówienia była "rozbudowa sieci szyfrowej poprzez dostawę i konfigurację urządzeń kryptograficznych wraz z odpowiednią infrastrukturą centrum zarządzania".

UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do złożenia ofert kurtuazyjnych. To jeden z mechanizmów zawierania zmów przetargowych. Przedsiębiorcy ustalają, że jedna ze stron złoży ofertę, która jest celowo mniej korzystna dla zamawiającego od wytypowanej na zwycięską. Ma to uwiarygodnić konkurencyjność przetargu lub wywołać wrażenie, że cena realnego konkurenta zmawiających się podmiotów jest rażąco niska.

Czytaj też: Każdy może anonimowo zawiadomić UOKIK o udziale swojej firmy w zmowie

W zakwestionowanym przetargu firma Enigma wystąpiła w ramach konsorcjum, a także przygotowała oferty podwykonawcze spółkom Enamor i Koncept.

Ceny zaproponowane przez dwóch ostatnich przedsiębiorców były identyczne, wynikały z przedstawionych im przez Enigmę ofert podwykonawczych i wynosiły ponad 22 mln zł. Były one wyższe niż szacunkowa wartość zamówienia określona przez zamawiającego (blisko 17 mln zł), oferta Enigmy (blisko 15 mln zł) oraz czwartego uczestnika przetargu - spółki Krypton Polska (ok. 6 mln zł). W ocenie urzędu propozycje Enamor i Koncept mogły być ofertami kurtuazyjnymi.

"W ten sposób zmawiający się mogli próbować sztucznie wykazać, że cena złożona przez Krypton Polska jest rażąco niska i wyeliminować tego przedsiębiorcę z przetargu. Gdyby się to nie udało, nadal mieli szansę na pozyskanie zamówienia" - podkreślił UOKiK w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.