PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmora polskiego rynku pracy. Przyznaje się do tego aż 1/4 pracowników

 • km
 • 23 maj 2022 13:45

Z najnowszego badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że co czwarty Polak (23,59 proc.) czuje się wypalony zawodowo. I wbrew powszechnie panującej opinii, nie przyczyniła się do tego pandemia.

Zmora polskiego rynku pracy. Przyznaje się do tego aż 1/4 pracowników
Z medycznego punktu widzenia wyróżniamy trzy fazy wypalenia zawodowego (fot. Christian Erfurt/Unsplash)
REKLAMA
 • Co czwarty Polak czuje się wypalony zawodowo i jednoczenie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną. Co piąty polski pracownik twierdzi jednak, że pandemia pogłębiła u niego ten problem (21,76 proc.).
 • Jedna czwarta pracowników pracujących zdalnie obwinia pandemię jako główny czynnik wypalenia zawodowego. W przypadku pracowników wykonujących swoje zadania z biura jest to 17,49 proc.
 • - Najbardziej na wypalenie zawodowe narażone są osoby starsze, długotrwale pozostające w jednym miejscu pracy i nie czujące satysfakcji z wykonywanych obowiązków - zauważa Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska.

Choć nie ma powszechnie przyjętej definicji wypalenia zawodowego, eksperci opisują to zjawisko, jako przedłużoną reakcję na przewlekle działające w pracy stresory.

Globalna firma ADP, specjalizująca się świadczeniu usług kadrowo-płacowych, przeprowadziła wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów na całym świecie cykliczne badanie „People at Work 2022: A Global Workforce View”, w którym sprawdziła, jak pod wpływem pandemii COVID-19 zmieniło się życie prywatne i zawodowe pracowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pandemia (nie) była przyczyną

Wypalenie zawodowe ma bezpośredni związek z pogorszeniem się zarówno samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego pracowników. Na jego wystąpienie mogą mieć wpływ czynniki interpersonalne i organizacyjne związane z miejscem pracy oraz te indywidualne, m.in. niska odporność na stres czy nie radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Z przeprowadzonego przez ADP badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że co czwarty Polak (23,59 proc.) czuje się wypalony zawodowo i jednoczenie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną. Co piąty polski pracownik twierdzi jednak, że pandemia pogłębiła u niego ten problem (21,76 proc.). Jedna czwarta pracowników pracujących zdalnie obwinia pandemię jako główny czynnik wypalenia zawodowego. W przypadku pracowników wykonujących swoje zadania z biura jest to 17,49 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (55)

Do artykułu: Zmora polskiego rynku pracy. Przyznaje się do tego aż 1/4 pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jacek 2022-05-25 22:58:32

  Zasuwamy i mało zarabiamy więc nie ma się co dziwić. Średnia krajowa ma około 20 procent

 • Piotr. 2022-05-25 20:39:03

  Gdy ktoś czuje wypalenie,lub niedocenianie...widzę jedno wyjście. Zmienić pracę. Pozdrawiam normalnych ludzi.

 • Marta 2022-05-25 15:33:52

  Przede wszystkim to my za duzo pracujemy... gdzie tu jest balans między zyciem zawodowym a prywatnym? W europie jakoś mogą pracowac po 30h tygodniowo czemu u nas nie? Kto chory wymyslił 8h dzien pracy...

 • Zos 2022-05-25 10:32:04

  Istnieje wypalenie zawodowe. Po 20 latach pracy, w ostatniej firmie 4 lata, siedzisz, pensja nawet nie zła ale cały czas mobbing i myślisz co ja tu robię, nie chcę tak żyć. Nie zamierzam dać się opier.alać o nic następne 10 lat. Zmieniam swoje życie.

 • Ewa 2022-05-25 08:29:29

  Wypala to nas ten jeban. Pisowski rząd

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA