PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w systemie podatkowym firm utrudniają prowadzenie biznesu [RAPORT]

Zdecydowana większość dyrektorów finansowych (CFO), bo aż 78 proc., odczuwa dalsze zaostrzanie polityki podatkowej wobec firm w Polsce. Aż 57 proc. z nich uważa, że działania Ministerstwa Finansów utrudniają im prowadzenie biznesu - wynika z "III edycji badań wśród dyrektorów finansowych firm w Polsce na temat polityki fiskalnej" przeprowadzonych przez Grant Thornton i Euler Hermes.

Zmiany w systemie podatkowym firm utrudniają prowadzenie biznesu [RAPORT]
Adobe Stock
REKLAMA
  • Zaciskanie pętli podatkowej sprawia, że bardzo dużo energii dyrektorzy finansowi kierują w spełnianie nowych wymagań, np. raportowych.
  • Mogliby ją spożytkować do budowania wartości firm.
  • Pozytywnym sygnałem jest to, że mimo wszystko, jak przystało na profesjonalistów, radzą sobie w gąszczu nowych przepisów.

W ostatnich latach Ministerstwo Finansów wprowadziło wiele zmian i regulacji w polskim systemie podatkowym. Zmiany te w dużej mierze dotyczą dyrektorów finansowych firm działających w Polsce. To oni muszą bezbłędnie orientować się w nowych przepisach i praktyce podatkowej, żeby zapewnić swoim firmom prawidłowe prowadzenie spraw finansowych.

- Kwestie podatkowe to jedna z największych barier biznesu - ocenia prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W związku z tym firma audytorsko-doradcza Grant Thornton i towarzystwo ubezpieczeniowe Euler Hermes zapytały polskich CFO, jak odbierają wprowadzone w ostatnim roku zmiany.

Dyrektorzy finansowi zaniepokojeni

Z najnowszej "III edycji badań wśród dyrektorów finansowych firm w Polsce na temat polityki fiskalnej" wynika, że zdecydowana większość CFO, bo aż 78 proc. ankietowanych, odczuwa dalsze zaostrzanie polityki podatkowej wobec firm w Polsce. Tegoroczny wynik jest o 6 pkt. proc. wyższy niż w badaniu z 2018 roku i aż o 35 pkt proc. wyższy niż w 2017 roku.

Praktyka podatkowa urzędów skarbowych wobec przedsiębiorstw (Źródło: Grant Thornton i Euler Hermes)
Praktyka podatkowa urzędów skarbowych wobec przedsiębiorstw (Źródło: Grant Thornton i Euler Hermes)

Polscy CFO zapytani w raporcie o obszary, w których ich firmy odczuwają najsilniejsze zmiany, w zdecydowanej większości (74 proc. ankietowanych) wskazali dalsze zaostrzanie przepisów podatkowych oraz zaostrzanie wymagań sprawozdawczych wobec podatników (70 proc. badanych). To duży wzrost w stosunku do badania z zeszłego roku, w którym na to pytanie tak odpowiedziało odpowiednio 56 proc. i 61 proc ankietowanych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w systemie podatkowym firm utrudniają prowadzenie biznesu [RAPORT]

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA