PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w Policji: Zwolnienia lekarskie 100 proc. płatne i więcej niż jeden związek zawodowy

  • Autor: PAP/JS
  • 5 kwi 2017 19:35

30-dniowe zwolnienia lekarskie policjantów, strażników granicznych, strażaków oraz funkcjonariuszy BOR mają być płatne w 100 proc., w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych, a nie - jak teraz - tylko jeden - wynika z projektu noweli ustawy o policji.

Zmiany w Policji: Zwolnienia lekarskie 100 proc. płatne i więcej niż jeden związek zawodowy
Od 2014 roku funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych przebywający na zwolnieniu lekarskim - co do zasady - otrzymują 80 proc. uposażenia. (fot.pixabay)
REKLAMA

• Projekt noweli, która trafiła do Komitetu Stałego Rady Ministrów, przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

• Od 2014 roku funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych przebywający na zwolnieniu lekarskim - co do zasady - otrzymują 80 proc. uposażenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Policjanci wielokrotnie apelowali, że chcą powrotu do poprzednich przepisów. 

Projekt wprowadzenie zmiany zasad ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu należnego w okresie choroby, osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. W myśl projektu, łączne - nie dłuższe niż 30-dniowe - zwolnienia lekarskie w roku kalendarzowym ma być płatne w 100 proc.

Od 2014 roku funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych przebywający na zwolnieniu lekarskim - co do zasady - otrzymują 80 proc. uposażenia.

"Zmiany te wynikają z potrzeby zachowania profesjonalnego charakteru służby i jej efektywnego wymiaru, co wskutek zmian dokonanych ustawą z 24 stycznia 2014 r. (...) jest znacząco utrudnione" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).

Jak napisano w OSR, w wyniku zmiany dokonanej w powyższej ustawie, funkcjonariusze niejednokrotnie przychodzą do pracy chorzy albo wykorzystują urlopy wypoczynkowe (za które zachowują 100 proc. uposażenia) zamiast brać zwolnienia.

"W efekcie służbę pełnią zmęczeni i chorzy funkcjonariusze, którzy nie korzystają z pełnej rekonwalescencji i przysługującego im konstytucyjnego prawa do odpoczynku. Taki negatywny efekt przeprowadzonej nowelizacji należy zmienić, zwłaszcza że służby te mają dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny, a w tych okolicznościach staje się to utrudnione" - dodano.

Autorzy zmiany wskazali, że wskutek nowelizacji z 2014 r. środki odebrane funkcjonariuszom z uwagi na pomniejszenie ich uposażenia w trakcie choroby do 80 proc., przeznaczane są na fundusz nagród i zapomóg w danej jednostce. Środki te - jak napisano w OSR - w intencji projektodawcy miały stanowić czynnik motywacyjny dla funkcjonariuszy, którzy w wyniku nieobecności chorego mieli być obciążeni dodatkowymi zadaniami służbowymi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zmiany w Policji: Zwolnienia lekarskie 100 proc. płatne i więcej niż jeden związek zawodowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bożena 2017-04-12 16:12:39

    do xyz :TY SAM MASZ W GŁOWIE PRZEKRĘTY , za dużo tyrasz i nie myślisz , tylko jadem plujesz.Takiemu jak Ty nikt nie dogodzi, zawsze będzie niezadowolony. JESZCZE SIE TAKI NIE NARODZIŁ CO BY KAŻDEMU DOGODZIŁ ! To sobie zapamiętaj i zadbaj SAM O SIEBIE !!!

  • xyz 2017-04-06 01:32:42

    jezeli wprowadza ten kolejny przywilej dla kasty uprzywilejowanej to tak jakby napluli na pozostala czesc spoleczenstwa to hanba i farsa z panstwa oj jak to przejdzie to mamy kastowe panstwo ,500+ juz jest z przekretem dawane bogatym no bo kto ma 2-3 dzieci bogaci resortowi itp i mala grupa ludzi tzw dzieciorobow ,zamiast dac na 1 dziecko zrobili cyrk.czyli polak ktory tyra za 2tys brutto lub na zlecenie ma fige z makiem i szczaw a bogaty przywileje oj kiepsko

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA