PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w księgowości zagrażają płynności finansowej firm

  • Autor: AT
  • 18 lis 2019 13:22

Zmian w księgowości takie jak split payment oraz nowy plik JPK_VAT, w połączeniu z rosnącą inflacją przy wolnym wzroście efektywności pracy grożą chaosem w płynności finansowej firm i ograniczeniem rentowności ich działalności. Zmiany mogą być korzystne, lecz nie w uchwalonej formie - wskazuje firma Finiata.

Zmiany w księgowości zagrażają płynności finansowej firm
Adobe Stock
REKLAMA
  • Najbardziej kontrowersyjną i rewolucyjną zmianą w księgowości wśród przedsiębiorców jest wprowadzenie nowego systemu rozliczania podatku od towarów i usług, tzw. split payment.
  • Wprowadzenie obligatoryjnego stosowania JPK_VAT wymusza natomiast na firmach wdrożenia elektronicznej księgowości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Eksperci przekonują, że owszem, zmiany mogą być korzystne, lecz nie w uchwalonej formie - wskazuje firma Finiata.

Przełom roku to czas wdrażania nowych rozwiązań w sektorze przedsiębiorstw, które zdaniem rządu mają usprawnić wzajemne działanie firm oraz instytucji państwowych i nadzoru. Wzbudzają one jednak wiele kontrowersji. Dwie najważniejsze ze zmian w księgowości, split payment oraz nowy plik JPK_VAT, w połączeniu z rosnącą inflacją przy wolnym wzroście efektywności pracy grozi chaosem w płynności finansowej firm i ograniczeniem rentowności ich działalności. Eksperci przekonują, że owszem, zmiany mogą być korzystne, lecz nie w uchwalonej formie - wskazuje firma Finiata.

Jak szacuje ustawodawca, zmiany w VAT obejmą ponad 1,7 miliona podatników. Wdrożony od 1 listopada 2019 roku obowiązkowy split payment ograniczy w znacznym stopniu płynność finansową przedsiębiorstw. Wprowadzenie obligatoryjnego stosowania JPK_VAT wymusza na firmach wdrożenia elektronicznej księgowości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podziały przy mechanizmie podzielonej płatności

Najbardziej kontrowersyjną i rewolucyjną zmianą w księgowości wśród przedsiębiorców jest wprowadzenie nowego systemu rozliczania podatku od towarów i usług, tzw. split payment. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług otrzymamy szybciej.

Korzystając z osobnego rachunku bankowego do rozliczania VAT przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty podatku już w ciągu 25 dni od złożenia deklaracji, bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków. Przedsiębiorców na pewno ucieszy fakt braku sankcji przewidzianych w art. 112b i 112c ustawy o VAT (tj. zastosowanie podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150 proc. standardowej stawki) - wskazuje firma Finiata.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmiany w księgowości zagrażają płynności finansowej firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • K.Olczak 2019-11-19 10:38:07

    Do nowych obowiązków musza dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Przetestuj za darmo jak Firmao program CRM/ERP (firmao.pl/register) już dostosował się do split payment.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA