PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zmęczeni pracą jesteśmy już przed jej rozpoczęciem. To sygnał dla pracodawców

  • km
  • 24 lis 2022 20:00

Jak wynika z najnowszego raportu Benefit Systems, co piąty pracownik w Polsce przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a co dziesiąty deklaruje mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe, skutkujące m.in. niższą produktywnością, a w konsekwencji stratami finansowymi dla firm.

Zmęczeni pracą jesteśmy już przed jej rozpoczęciem. To sygnał dla pracodawców
49 proc. pracowników przeniosłoby się do innej organizacji, gdyby ta oferowała im wellbeing na wyższym poziomie (fot. Shuliahin/Unsplash)
REKLAMA
  • Ponad jedna trzecia pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczonych po pracy. Co piątemu takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem.
  • 12 proc. przebadanych przez Benefit System przyznaje się do mniejszego zaangażowania w obowiązki służbowe nawet kilka razy w tygodniu. 14 proc. wyraża się o swojej pracy w negatywny sposób nawet kilka razy w tygodniu.
  • Dla pracodawcy oznacza to jedno – większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego u zatrudnionego, a przez to spadek jego produktywności.

Szybkie tempo życia, sytuacja polityczna i gospodarcza, problem ze zbudowaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym poważnie odbijają się na samopoczuciu pracowników. Coraz bardziej powszechny staje się syndrom wypalenia zawodowego – co mocno wpływa na funkcjonowanie firm.

Syndrom wypalenia połączony z obecnością długo utrzymującego się i nierozładowywanego stresu wpływa negatywnie na efektywność pracowników, prowadzi do licznych absencji i wyższej rotacji pracowników. Skutki tego zjawiska mogą być szczególnie dotkliwe dla pracodawców.

Zmęczeni po i... przed pracą 

Jak wynika z raportu Benefit Systems „Zmęczeni, obojętni, niezaangażowani. Postpandemiczne potrzeby pracowników”, ponad jedna trzecia pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczona po pracy (35 proc.). Co piątemu takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem (19 proc.).

Dla pracodawcy oznacza to jedno – większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego u zatrudnionego, a przez to spadek jego produktywności.

- Te dane w oczywisty sposób należy łączyć z wypaleniem zawodowym. W procesie wypalenia zmęczenie jest jednym z bardziej dotkliwych objawów. Bez względu na ilość podejmowanych prób odpoczynku, zniwelowania zmęczenia, nie udaje się osiągnąć odprężenia. W tym przypadku zmęczenie utrzymuje się stale i zawsze towarzyszy mu poczucie porażki. Jest to związane z wieloma przeciążeniami, brakiem energii, złą organizacją pracy i pogorszeniem stanu zdrowia - komentuje dr Elżbieta Lisowska, ekspert w zakresie stresu organizacyjnego i wypalenia zawodowego z Uniwersytetu SWPS. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmęczeni pracą jesteśmy już przed jej rozpoczęciem. To sygnał dla pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Monika 2022-11-28 09:06:16

    Prawda jest taka, że wszystko zależy od atmosfery w pracy. A za nią odpowiedzialne jest szefostwo.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA