PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmarł David Rockefeller senior rodu miliarderów

  • Autor: PAP/JS
  • 20 mar 2017 17:58

Bankier, filantrop i kolekcjoner sztuki David Rockefeller zmarł w poniedziałek (20 marca) w wieku 101 lat w swojej posiadłości w Pocantico Hills w stanie Nowy Jork - poinformował rzecznik rodziny.

Zmarł David Rockefeller senior rodu miliarderów
Przyczyną śmierci miliardera była zastoinowa niewydolność serca. (fot. youtube.com)
REKLAMA

• Przyczyną śmierci miliardera była zastoinowa niewydolność serca.

• Fortuna zmarłego była w marcu szacowana przez magazyn "Forbes" na 3,3 mld dolarów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Rockefeller był absolwentem Harvarda i London School of Economics; doktorat z ekonomii zrobił na Uniwersytecie Chicago w 1940 r.

David Rockefeller był ostatnim żyjącym wnukiem Johna D. Rockefellera (1839-1937), magnata naftowego i twórcy rodzinnej fortuny, który uważany jest za najbogatszego człowieka w historii, i najmłodszym synem Johna D. Rockefellera Juniora (1874-1960), fundatora Rockefeller Center w Nowym Jorku.

Fortuna zmarłego, złożona z nieruchomości, udziałów w rodzinnych funduszach powierniczych oraz innych aktywów była w marcu szacowana przez magazyn "Forbes" na 3,3 mld dolarów. Rzecznik Fraser Seitel powiedział, że w ciągu życia Rockefeller darował na cele dobroczynne blisko dwa miliardy dolarów różnym organizacjom, wśród nich m.in. Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i nowojorskiemu Rockefeller University.

Stojąc na czele banku Chase Manhattan (obecnie po fuzjach JPMorgan Chase) w latach 1969-81, Rockefeller zbudował sieć tak bliskich relacji z przedstawicielami rządów i ponadnarodowych korporacji, że komentatorzy mówili, iż bank prowadzi własną politykę zagraniczną. Szacuje się, że przez całe życie spotkał 200 przywódców różnych krajów świata; za granicą sam często był przyjmowany tak, jakby był głową państwa.

Nazwisko Rockefellera stało się synonimem niepopularnej polityki USA wobec zadłużonych krajów, a sam miliarder znalazł się na cenzurowanym u lewicy za współpracę z chilijskim dyktatorem Augusto Pinochetem oraz ostatnim szachem Iranu. Z kolei prawica miała mu za złe popieranie wymiany handlowej z Chinami i ZSRR w czasach zimnej wojny. A założona przezeń w 1973 roku Komisja Trójstronna w celu lepszej współpracy między Ameryką Północną, Japonią a Europą Zachodnią, stała się zarzewiem teorii spiskowych upatrujących w tym gremium rząd światowy międzynarodowej finansjery.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmarł David Rockefeller senior rodu miliarderów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA