Zespoły międzypokoleniowe są wyzwaniem dla firm

Wykorzystanie potencjału pracowników w różnym wieku oraz umiejętność budowania efektywnych zespołów międzypokoleniowych to wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorcami - ocenia Fundacja Obserwatorium Zarządzania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zespoły międzypokoleniowe są wyzwaniem dla firm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 kwi 2013 20:46


W opinii ekspertów Fundacji, na sytuację na rynku pracy mają wpływ m.in.: malejąca liczba urodzeń, wydłużanie się przeciętnego okresu trwania życia oraz migracje zagraniczne osób w wieku produkcyjnym.

Z prognoz GUS wynika, że do 2030 roku liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 7 mln do 10 mln, a na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym, będzie przypadało mniej niż 1,5 osoby w wieku produkcyjnym.

"To wszystko sprawia, że przed polskimi przedsiębiorcami stoją poważne wyzwania, jeśli chodzi o umiejętność wykorzystania potencjału pracowników w różnym wieku oraz budowania efektywnych zespołów międzypokoleniowych" - podkreśliła Magdalena Turalska z Fundacji Obserwatorium Zarządzania.

Polskie firmy dopiero zaczynają się interesować problematyką zarządzania wiekiem. Z badań Fundacji wynika, że 37 proc. przedsiębiorstw (laureatów Godła Inwestor w Kapitał Ludzki) uważa tę problematykę za bardzo istotną. Niskie lub średnie znaczenie przypisuje jej natomiast 63 proc. firm. Z kolei 29 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że posiada odpowiednio rozwinięte rozwiązania w zakresie zarządzania wiekiem.

Eksperci Fundacji zwrócili uwagę, że obecnie problematyka ta jest szczególnie ważna dla takich sektorów jak np. kolejnictwo czy gazownictwo. "Te gałęzie przemysłu były silnie rozwinięte przed okresem transformacji w Polsce i zatrudniały wielu wykwalifikowanych pracowników. Osoby te, z długoletnim stażem pracy w jednej firmie są mniej chętne zmianom i ciągłej potrzebie uczenia się. Firmy tych sektorów stanęły więc przed koniecznością uzupełniania swoich zasobów o ludzi młodych, ze znajomością technologii i ze świeżą wiedzą" - podkreślili.

Ich zdaniem kolejnym wyzwaniem dla firm jest radzenie sobie z zarządzaniem zespołami międzypokoleniowymi.

"To duże wyzwanie nie tylko dla osób zarządzających przedsiębiorstwami tego typu, ale także dla działów HR (zajmujących się m.in. rekrutacją, szkoleniem czy motywowaniem pracowników - PAP) i przede wszystkim menedżerów" - zaznaczyła Turalska.

Pierwszym krokiem - jak podkreśliła - "powinno być wpisanie integracji międzypokoleniowej do priorytetów polityki personalnej oraz przygotowanie odpowiednich narzędzi do jej wdrażania". "W dalszej kolejności konieczne jest przygotowanie do sprostania tym wyzwaniom menedżerów - wyposażenie ich w kompetencje, które pozwolą im na radzenie sobie ze zróżnicowanymi zespołami" - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.