×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy. Ruszyła kampania #PracujzGłową

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 mar 2021 20:00

Aż o 72 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019 wzrosła w I połowie 2020 roku liczba zwolnień lekarskich z powodu epizodu depresyjnego i zaburzeń depresyjnych nawracających. Oznaczało to aż 20 mln dni absencji w pracy! W czasie pandemii coraz głośniej zaczęło mówić się o problemach psychicznych, również wśród pracowników. Właśnie ruszyła kampania, która na uświadomić rolę zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy. Ruszyła kampania #PracujzGłową
Na wypalenie zawodowe cierpi co czwarty Polak (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Według badań na temat kondycji psychicznej pracowników aż 31 proc. Polaków stwierdziło, że praca zawodowa lub atmosfera w pracy negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną.
  • Pandemia, która na wielu z nas wymusiła przebywanie w domu niemal non stop, tylko pogłębia problemy natury psychicznej.
  • By uświadomić wagę problemu i poszukać rozwiązań, Instytut LB Medical wraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich rozpoczęli kampanię #PracujzGłową.

Celem kampanii jest promowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego w miejscu pracy. To jedna z odsłon projektu #NASZAwtymGŁOWA, którego główną misją jest edukacja pracowników i pracodawców w kontekście profilaktyki zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

Bowiem przeciążenie z powodu nadmiaru obowiązków, wielu nadgodzin, długotrwałej pracy pod presją czasu może doprowadzić do problemów takich jak depresja, wypalenie zawodowe czy chroniczne zmęczenie. A warto tu dodać, że polscy pracownicy - jak podaje Eurostat - spędzają w pracy średnio 33,5 roku.

- Mamy świadomość, że problemy zawodowe mogą stanowić podłoże zaburzeń psychicznych, dlatego chcemy temu przeciwdziałać. Pragniemy pokazać, że zdrowa głowa pracownika to głowa kreatywna, pełna pomysłów, zmobilizowana i przede wszystkim odporna na stres i wszelkie przeciwności - podsumowują organizatorzy kampanii.

Wypalenie zawodowe? Chleb powszedni 

- Pracujemy więcej i stresujemy się też więcej. Pandemia i zmiany z nią związane w naturalny sposób wyzwoliły u nas reakcje stresu. Z ewolucyjnego punktu widzenia, psychologiczna reakcja stresowa jest czymś pozytywnym i potrzebnym, ponieważ pozwala nam przetrwać. Jednak problemy zaczynają się wtedy, gdy ona się nie wyłącza. Wskutek tego, hormony takie jak kortyzol i adrenalina, utrzymują się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, co prowadzi do nadciśnienia i osłabienia systemu odpornościowego - wyjaśnia Jagna Ambroziak, psycholog i psychoterapeuta z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.

Jak dodaje, pracownicy są tą grupą społeczną, której bardzo często stres jest stałym towarzyszem codziennej pracy. To on znacząco wpływa na poziom realizacji celów, kreatywność, tempo uczenia się, czy też jakość obsługi klientów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zdrowie psychiczne w miejscu pracy. Ruszyła kampania #PracujzGłową

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA