PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zbyt uczciwe na karierę? Wyniki nie napawają optymizmem

  • KDS
  • 7 cze 2022 10:19

„Zbyt uczuciowa”, „słaba”, „baby boss” – z takimi określeniami wciąż spotykają się kobiety działające w biznesie. Raport marki kosmetycznej Avon nie jest jedynym, który wskazuje, że kobiety mają pod górkę na rynku pracy.

Zbyt uczciwe na karierę? Wyniki nie napawają optymizmem
Panie przyznały m.in., że są odbierane w pracy jako „zbyt uczuciowe” lub „słabe” (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Marka Avon z okazji jubileuszu 30-lecnia obecności na polskim rynku zbadała temat postrzegania kobiet na rynku pracy wśród 8 tysięcy ankietowanych w ośmiu krajach.
  • Wyniki pokazały, że kobiety postrzega się jako „zbyt uczuciowe”, „słabe”, „baby boss” . Z takimi określeniami wciąż spotykają się kobiety działające w biznesie.
  • Do tego nie wierzą w soje umiejętności i brakuje im odwagi.

Avon od 30 lat jest obecny na polskim rynku. Z okazji jubileuszu przygotował raport, z którego wyniki smutny obraz kobiet na rynku pracy. Wyniki badania przeprowadzonego przez markę w 8 krajach wśród 8 tys. kobiet jasno pokazały, że rola kobiet w biznesie wciąż jest deprecjonowana i postrzegana stereotypowo.

Ankietowane panie przyznały m.in., że są odbierane w pracy jako „zbyt uczuciowe” (44 proc.), lub „słabe” (28 proc.). Ponad 30 proc. Polek sądzi, że jako kobiety są bardziej narażone na porażkę niż mężczyźni. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To niejedyne wyniki badania, z których wynika, że kobiety dość negatywnie odbierają swoją pozycję na rynku pracy. Podobne wnioski płyną z raportu przygotowanego prze firmę rekrutacyjną HRK „Manager w szpilkach”.

Czytaj więcej: Rośnie siła kobiet na rynku pracy

Zdaniem managerek biorących udział w badaniu rozwój kariery kobiet najczęściej blokuje niskie poczucie własnej wartości oraz brak wiary w siebie i swoje umiejętności (39 proc.). Dopiero na dalszych miejscach znalazły się obowiązek łączenia pracy z życiem rodzinnym (26 proc.) oraz stereotypy (25 proc.).

Jednak autorzy raportu wskazują, że to, co jest najbardziej istotne to fakt, że kobiety najczęściej same siebie blokują w rozwoju kariery.

- Niestety nie wierzą we własne umiejętności, brakuje im odwagi, a także starają się być perfekcjonistkami w każdej dziedzinie życia - co, jak wiadomo, jest nieosiągalne. Niepowodzenia zniechęcają je do działania. Próba sprostania wygórowanym (własnym) oczekiwaniom obciąża psychicznie i nie pozwala się rozwijać - wskazują. 

Avon jako pracodawca

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zbyt uczciwe na karierę? Wyniki nie napawają optymizmem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Obserwator 2022-06-09 13:43:40

    Nie użalajcie się już nad sobą tak bardzo, tylko brać łopaty w dłonie i budować tę słabą gospodarkę ....

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA