×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zbadali zadowolenie pracowników. "Nigdy nie jest idealnie"

Lafarge w Polsce zatrudnia przeszło 1,5 tys. osób i posiada ponad 50 zakładów, m.in.: cementownie, kopalnie i przeładownie kruszyw oraz wytwórnie betonu. Firma postanowiła zbadać zadowolenie wśród pracowników, sprawdzić, jak oceniają poszczególne obszary pracy. O wynikach tego badania w rozmowie z PulsHR.pl opowiada Inga Chodorowska-Korpak, dyrektor ds. organizacji i zasobów ludzkich, członek zespołu zarządzającego Lafarge w Polsce.

Zbadali zadowolenie pracowników. "Nigdy nie jest idealnie"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Badanie zadowolenia w firmie Lafarge pokazało, że niektóre obszary w firmie wymagają poprawy.
  • Pracownicy najwyżej ocenili bezpośrednich przełożonych, najniżej z kolei zostały ocenione procesy i procedury, a także rozwój kariery.
  • Obszary, które firma chce ulepszyć to: kultura organizacyjna oparta o wartości i zachowania, procesy i procedury, a także rozwój pracowników.

W listopadzie 2018 r. przeprowadzili państwo badanie zadowolenia wśród pracowników. Co wykazała ankieta?

Inga Chodorowska-Korpak, dyrektor ds. organizacji i zasobów ludzkich, członek zespołu zarządzającego Lafarge w Polsce: - Dotychczas badaliśmy poziom zaangażowania naszych pracowników. W listopadzie 2018 roku postawiliśmy na metodologię NPS, którą posługujemy się między innymi przy badaniu doświadczeń swoich klientów. Ankieta była prostsza, a jej celem było sprawdzenie poziomu zadowolenia pracowników. Nigdy nie jest idealnie, zawsze jest coś, co można poprawić, dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania.

Okazało się, że 22 proc. pracowników poleciłoby pracę w Lafarge. 37 proc. odpowiedzi było neutralnych, a 42 proc. osób nie rekomendowałoby naszej firmy kandydatom. Ostateczny wynik to różnica między pozytywnymi i negatywnymi odpowiedziami, a więc w naszym przypadku był on ujemy (-20 proc.).

Warto jednak podkreślić, że poprzeczka była bardzo wysoko postawiona. Poszczególne obszary były oceniane w skali od 0 do 10. Za pozytywne odpowiedzi były uznawane te, które zdobyły 9-10 punktów, za neutralne te w przedziale 7-8, natomiast negatywne były zaznaczenia od 0 do 6 punktów.

Jakie pozytywne oraz negatywne aspekty pracy wskazali pracownicy?

- Nasi pracownicy najwyżej ocenili bezpośrednich przełożonych – ich wpływ na pracę zespołu, relacje międzyludzkie, a także odpowiedzialność, którą biorą na siebie. Większość osób wskazało również, że lubią ludzi, z którymi pracują.

Najniżej z kolei został oceniony obszar procesów i procedur, a także rozwój kariery. Dzięki temu, że umożliwiliśmy pracownikom dodawanie komentarzy, nie otrzymaliśmy tylko suchych odpowiedzi, ale uzyskaliśmy szerszy obraz problemów. Okazało się, że jeśli chodzi o procedury i procesy, to zatrudnieni wymagają uproszczeń, z kolei w kwestiach rozwojowych zawiodła komunikacja.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbadali zadowolenie pracowników. "Nigdy nie jest idealnie"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA