PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zbadali, przy jakiej temperaturze najlepiej pracujemy. Możesz się zdziwić

  • Autor: PAP/JP
  • 22 lip 2021 12:31

Wysokie temperatury wpływają negatywnie na produktywność, zarówno w przypadku pojedynczych pracowników, jak i całych gospodarek - stwierdził w czwartkowej informacji Polski Instytut Ekonomiczny. Dodano, że gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze 13 st. C.

Zbadali, przy jakiej temperaturze najlepiej pracujemy. Możesz się zdziwić
Gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze 13 st. C. (fot. PTWP)
REKLAMA
  • PIE zwrócił uwagę, że powodem, dla którego wysokie temperatury powodują spadek PKB jest m.in. obniżenie produktywności pracowników.
  • Analitycy wskazali, że wysokie temperatury przekładają się m.in. na spadek podaży pracy w gospodarce.
  • "W gospodarce amerykańskiej liczba przepracowanych godzin zaczyna gwałtownie spadać, jeśli maksymalna dzienna temperatura przekracza 30 st. C" - wskazali w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Jak wyjaśniono, wynika to przede wszystkim z faktu, że przy wyższych temperaturach ludzie częściej zamieniają pracę na wypoczynek. Dodano, że przy temperaturze 40 st. C dzienny czas poświęcony na pracę jest średnio o prawie 20 minut krótszy niż przy temperaturze 30 st. C. "Jest to oszacowanie dla całej populacji dorosłych (tj. wliczając emerytów, osoby bezrobotne i będące danego dnia na urlopie), czyli spadek czasu pracy wśród samych pracujących jest wyższy" - zaznaczyli eksperci. Zwrócili uwagę, że największy zanotowano wśród osób pracujących w rolnictwie, budownictwie i przemyśle. "Wzrost temperatury z 30 st.C do 40 st.C przekłada się w tych sektorach na skrócenie dnia pracy średnio o prawie 1 godz. 20 min." - czytamy.

Z informacji PIE wynika też, że wysokie temperatury obniżają wydajność pracowników w przeliczeniu na godzinę; optymalną temperaturą do pracy biurowej jest około 22 st. C. Przy wyższych temperaturach, jak wskazano, wydajność zaczyna coraz szybciej maleć. Np. przy temperaturze wynoszącej 30 st. C wydajność pracowników spada o ponad 9 proc., a przy 35 st. C o ok. 17 proc. w porównaniu z wydajnością przy temperaturze optymalnej. "Spadki produktywności przy wysokich temperaturach w znacznej mierze wynikają z obniżenia funkcji poznawczych" - zaznaczono. Dodano, że wyniki metaanalizy skupiającej się na wpływie temperatury odczuwalnej na funkcje poznawcze pracowników biurowych wskazują, że wzrost temperatury odczuwalnej z około 20-22 st. C do 27 st. C oznacza obniżenie funkcji poznawczych o średnio 1,2 proc.; wzrost do 32 st. C - obniżenie o 4,4 proc., a wzrost do 47 st. C - obniżenie o 9,1 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zbadali, przy jakiej temperaturze najlepiej pracujemy. Możesz się zdziwić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Andrzej 2021-07-22 18:23:30

    Sprawa oczywista, i będzie tylko gorzej.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA