PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zawód? Wszystko, tylko nie rolnik

  • Karolina Markowska
    KM
  • 21 paź 2019 13:00

Corteva Agriscience, firma specjalizująca się w rolnictwie, przeprowadziła na terenie sześciu państw Europy Środkowo-Wschodniej badanie, którego celem było sprawdzenie stosunku młodego pokolenia do zawodów rolniczych. Badanie przeprowadzono na Ukrainie, w Rosji, Polsce, na Węgrzech, w Rumunii oraz w Czechach.

Zawód? Wszystko, tylko nie rolnik
W ramach badania sprawdzano, w jaki sposób rolnictwo postrzegane jest przez nastolatków oraz iich rodziców (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ramach badania sprawdzano, w jaki sposób rolnictwo postrzegane jest przez nastolatków i ich rodziców.
  • Sprawdzono również jakie jest ogólne nastawienie respondentów do branży rolniczej.
  • W Polskiej edycji badania udział wzięło 1016 osób, w grupie znalazła się młodzież w wieku 14-18 lat oraz rodzice nastolatków.

Głównym zadaniem internetowego sondażu zrealizowanego przez Corteva Agriscience przy wsparciu agencji analitycznej Proinsight Lab (w Polsce reprezentowanej przez Spotlight Research) było "znalezienie przepisu" na przyciągnięcie młodych i wychowanie nowego pokolenia rolników. 

- Celem tego wyjątkowego badania było dogłębne zbadanie stosunku młodych ludzi do rolnictwa oraz wskazanie kluczowych luk będących przeszkodami w wykształceniu nowej generacji rolników oraz pracowników przemysłu rolniczego – podkreśla Anna Babich, Corporate Communications Manager in Central and Eastern Europe w Corteva Agriscience.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ramach badania sprawdzano, w jaki sposób rolnictwo postrzegane jest przez nastolatków oraz ich rodziców. Sprawdzono również jakie jest ogólne nastawienie respondentów do branży rolniczej.

W Polskiej edycji badania udział wzięło 1016 osób, w grupie znalazła się młodzież w wieku 14-18 lat oraz rodzice nastolatków (303 rodziców, 713 nastolatków).

Młodzi niezainteresowani zawodem rolnika 

Wyniki badania pokazują, że młodzi ludzie nie wyrażają zamiaru ani zainteresowania pracą w przemyśle rolniczym lub uzyskaniem zawodu rolnika. Zawodu rolniczego nie wybrał żaden przebadany, a jedynie 1 proc. rodziców poleciłby go swoim dzieciom.

Z badania wynika, że większość nastolatków preferuje zawody informatyczne (19 proc.).

Ponadto rodzice, którzy wykonują zawód rolnika lub pracują w branży rolniczej, w większości wpisują się w ogólną tendencję, rekomendując swoim dzieciom zawody informatyczne.

Jeśli chodzi o motywację przy wyborze sektora przyszłej pracy, to młodzi wybraliby obszary, które lubią (68 proc.) lub które zapewniłyby im dobre zarobki (52 proc.). Jednocześnie jako najważniejszą kwestię wyboru przyszłej kariery zawodowej dzieci wskazały odpowiednie wynagrodzenie (42 proc.) lub realizowanie własnych pomysłów (38 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawód? Wszystko, tylko nie rolnik

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA