PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrzymać pracownika będzie trudniej niż kiedykolwiek. Młode pokolenie zmienia pracodawców jak rękawiczki

  • Autor: PAP/JS
  • 2 paź 2018 22:38

Coraz więcej firm odczuwa problemy z rekrutowaniem pracowników i presję płacową. Niemal co piąta nie podejmuje nowych inwestycji z powodu deficytów kadrowych. Problemem jest też rotacja, bo młodzi pracownicy zmieniają zatrudnienie średnio co 2-3 lata.

Zatrzymać pracownika będzie trudniej niż kiedykolwiek. Młode pokolenie zmienia pracodawców jak rękawiczki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W tym kontekście firmy, chcąc przyciągać nowych kandydatów, muszą podnosić płace i poprawiać warunki zatrudniania.
  • Możliwości rozwoju i pozapłacowe benefity stają się równie ważne, co wysokość pensji.
  • Obok świadczeń takich jak karnet na siłownię czy prywatna opieka medyczna, które powoli stają się standardem – pracownicy coraz większą wagę przywiązują także do wartości firmy i jej społecznego zaangażowania.

– Pracodawcy borykają się z niedoborem pracowników i na rynku jest o tym głośno. Mówi się, że zbyt mało jest siły roboczej, a młodzi pracownicy, którzy szukają zatrudnienia, mają duże aspiracje. Są zainteresowani nie tylko pracą w danym miejscu, ale także swoją ścieżką kariery i rozwoju, są zainteresowani tym, żeby atmosfera w pracy im odpowiadała i żeby mogli połączyć swoje życie zawodowe z życiem prywatnym, które jest dla nich bardzo istotne. To już nie jest pokolenie sprzed 20 lat, dla którego praca była sensem życia, w tej chwili zbilansowanie jednego i drugiego jest koniecznością – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Anna Goleniowska, dyrektor HR w Emitel S.A. 

Na polskim rynku od wielu miesięcy utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. Według GUS w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 5,8 proc. Liczba bezrobotnych spadła do 959,5 tys. – to o ponad 15 proc. mniej niż przed rokiem. Zgodnie z danymi Eurostatu, bezrobocie w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w całej Unii Europejskiej, niższy odsetek bezrobotnych zarejestrowano tylko w Czechach i w Niemczech. Z drugiej strony – wzrost gospodarczy w I połowie roku był wyższy od oczekiwań, a agencja ratingowa Moody’s podwyższyła prognozy wzrostu PKB w 2019 roku do 4,2 proc.

Czytaj też: Jak zostać pracodawcą pierwszego wyboru. Nie tylko pensja ma znaczenie

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zatrzymać pracownika będzie trudniej niż kiedykolwiek. Młode pokolenie zmienia pracodawców jak rękawiczki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kol 2018-10-03 10:06:30

    Najgorsze w wszystkim jest fakt że osoby nowe zazwyczaj są zatrudniane na lepszych warunkach albo minimalnie się różnią od warunków kilkuletnich pracowników.. to kolejny czynnik dla którego wykwalifikowani pracownicy odchodzą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA