PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrudnienie i płace w dół. A najgorsze dopiero przed nami

  • km
  • 21 cze 2022 12:27

Spadek przeciętnego zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia brutto w porównaniu do kwietnia – tak wyglądają najnowsze, majowe dane GUS. Jak podkreślają analitycy, może to zapowiadać rosnące problemy w najbliższych miesiącach.

Zatrudnienie i płace w dół. A najgorsze dopiero przed nami
W maju 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 6 491 600 osób (fot. Yehor Tulinov/Unsplash)
REKLAMA
  • W maju 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 6 491 600 osób. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło  6399,59 zł brutto.
  • - To słabe wyniki jak na maj - zauważają ekonomiści. 
  • Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że "kolejne miesiące przyniosą wolniejszy wzrost wynagrodzeń. Liczba nowych miejsc pracy rośnie wolniej, a pracownicy są mniej pewni swojego zatrudnienia".

W maju 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. Z danych Głównego urzędu Statystycznego wynika, że w sektorze przedsiębiorstw ( podmioty, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 2007, o liczbie pracujących 10 i więcej osób) pracowało 6 491 600 osób. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie minimalnie obniżyło się o 0,1 proc.

Spadek odnotowano także w przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W maju 2022 r. w porównaniu z majem 2021 r. było wyższe o 13,5 proc. i wyniosło 6399,59 zł (brutto). Jednak miesiąc do miesiąca przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zmalało o 3,4 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

źródło: GUS
źródło: GUS

- Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w maju o 13,5 proc. rok do roku (ING: 15,2 proc. r/r; konsensus: 14,7 proc.r/r), a zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,4 proc. rok do roku (ING i konsensus: 2,6 proc.r/r). Oba wskaźniki okazały się nieco słabsze od oczekiwań. Wprawdzie wysoki kwietniowy wzrost płac (14,1 proc. r/r) był m.in. napędzany wypłatami rocznych premii i nagród oraz odpraw emerytalnych, jednak majowy wynik należy uznać za rozczarowujący. Wzrost płac okazał się niższy od wzrostu cen, co przełożyło się na pierwszy od maja 2022 spadek realnych wynagrodzeń. Spadek przeciętnego zatrudnienia o 5 tys. osób względem kwietnia to także słaby wynik jak na maj. Z informacji GUS wynika, że było to m.in. wynikiem zwolnień w firmach. Przeciętne zatrudnienie wróciło do poziomu sprzed pandemii i o dalsze wzrosty będzie coraz trudniej - komentuje dane GUS Adam Antoniak, starszy ekonomista w Biurze Analiz Makroekonomicznych.

W zatrudnieniu minimalne spadki

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zatrudnienie i płace w dół. A najgorsze dopiero przed nami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bogusia 2022-06-22 10:09:22

    Masakra napiszczie ile ludzi ma najnizsza pensje. O rozdawnictwu milionow dla artystow w czasie oandemii. A teraz o podwyzszaniu stop procentowych od zwyklych ludzi!!!!!!!!!!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA