PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrudnianie seniorów to w Polsce wciąż problem

 • Autor: PAP/rs
 • 5 lip 2022 23:00

Polska ma jeden z najniższych poziomów dyskryminacji ze względu na wiek wśród krajów Unii Europejskiej - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że przejście na emeryturę po osiągniecie wieku emerytalnego to prawo, a nie obowiązek.

Zatrudnianie seniorów to w Polsce wciąż problem
Polska ma jeden z najniższych poziomów dyskryminacji ze względu na wiek wśród krajów Unii Europejskiej (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że pod koniec 2021 r. osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły 23 proc. społeczeństwa.
 • Wskazał, że współczynnik aktywności zawodowej osób starszych jest jednym z niższych wśród krajów Unii Europejskiej.
 • Na 850 tys. bezrobotnych - 228 tys. to osoby powyżej 50 roku życia. To prawie 27 proc. - zauważył.

Komisja Polityki Senioralnej rozpatrzyła informację Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na temat równego traktowania w zatrudnieniu w kontekście dyskryminacji ze względu na wiek.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że pod koniec 2021 r. osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły 23 proc. społeczeństwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczył, że to o 8 proc. więcej, niż w 2010 r. "Wiemy, że w perspektywie kolejnych lat tych osób będzie jeszcze więcej" - dodał Szwed.

Wskazał, że współczynnik aktywności zawodowej osób starszych jest jednym z niższych wśród krajów Unii Europejskiej. "Na 850 tys. bezrobotnych - 228 tys. to osoby powyżej 50 roku życia. To prawie 27 proc. To jest największa grupa bezrobotnych w całej populacji. Wcześniej były to osoby młode, ale ta sytuacja się zmieniła przez ostatnie lata" - podał wiceminister.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, a bezrobocie kształtuje się na niskim poziomie.

Wiceszef MRiPS przypomniał, że po osiągnięciu wieku emerytalnego decyzja o kontynuowaniu pracy leży po stronie pracownika. "Ale tutaj też wiemy, że sytuacja bywa różna, nie zawsze prawo przejścia na emeryturę jest wyłączną decyzją pracownika. Czasami pracownicy są przymuszani do przejścia na emeryturę, a w przepisach prawa jest zapisane jednoznacznie - jest to prawo, a nie obowiązek" - podkreślił Szwed.

Przypomniał, że cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik nie może być zwolniony. "Często wpływają do nas postulaty, szczególnie od pracodawców, żeby ten okres skrócić. Ale my oceniamy go pozytywnie" - powiedział wiceszef MRiPS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zatrudnianie seniorów to w Polsce wciąż problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2022-07-06 12:57:45

  "Na 850 tys. bezrobotnych - 228 tys. to osoby powyżej 50 roku życia. To prawie 27 proc." - i co dalej dla tych ludzi? Świadczenie przedemerytalne jak dobrze pójdzie? Granda mości nie-rządzący. Gdzie emerytury stażowe, właśnie dla takich ludzi?

 • Euzebiusz 2022-07-06 10:21:24

  Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2021 r. był rekordowo wysoki i wyniósł 24,8 mld dolarów. To wzrost o 82 proc.

 • Bożena 2022-07-06 08:29:18

  Powszechne stało się zwalnianie starszych pracowników na kilka miesięcy przed okresem ochronnym. Okres ochronny NIE CHRONI. To czas, przed którym pracownik z dużym prawdopodobieństwem zostanie zwolniony. Znalezienie pracy z tak obciążającym PESELem jest wręcz niemożliwe.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA