Zarządzanie obszarem BHP w firmie może być bardziej efektywne

Mimo, że liczba wypadków przy pracy w 2013 roku spadła zarządzanie obszarem BHP pozostaje wyzwaniem dla pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządzanie obszarem BHP w firmie może być bardziej efektywne

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

10 kwi 2014 13:18


Bezpieczeństwo i higiena pracy to newralgiczny obszar w działalności przedsiębiorstw,  a za jego prawidłowe funkcjonowanie pełną odpowiedzialność ponosi pracodawca.  Mimo, że według danych GUS, liczba wypadków przy pracy w 2013 roku spadła o 2,7 tys. w porównaniu z rokiem 2012, zarządzanie obszarem BHP pozostaje wyzwaniem dla pracodawców w każdej, szczególnie dużej organizacji. Badania lekarskie pracowników, rejestracja procesu wydawania i kontrola stanu odzieży roboczej czy ewidencja wypadków i zaleceń powypadkowych wymagają dużych nakładów czasu i pracy. Procesy te można jednak usprawnić korzystając ze specjalnego, dedykowanego oprogramowania.

Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy stanowi największe wyzwanie dla przedsiębiorstw z sektora  górnictwa i wydobywania, budownictwa czy wreszcie przetwórstwa przemysłowego – to w tych firmach według danych GUS doszło do największej liczby wypadków przy pracy w ubiegłym roku. W takich organizacjach dbałość o warunki pracy i bezpieczeństwo pracowników ma szczególne znaczenie.

Jednak i w innych branżach, gdzie wypadków jest mniej, do obsłużenia pozostają procesy badań wstępnych i okresowych czy szkoleń BHP. Dlatego tak ważne jest, aby zarządzanie wszystkimi elementami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy odbywało się sprawnie i pod pełną kontrolą.

Odpowiedzią na takie potrzeby może być rozwiązanie Gavdi BHP Box, które umożliwia całościową obsługę procesów BHP i ewidencjonowanie wszystkich zdarzeń w tym obszarze.  

Narzędzie umożliwia bieżące kontrolowanie stanu odzieży roboczej i środków ochrony, monitorowanie rzeczy wydanych i prowadzenie szczegółowej ewidencji danych o wypadkach w pracy czy w drodze do i z pracy. Oprogramowanie pozwala również na tworzenie bieżących raportów i zestawień dotyczących obszaru BHP.

- Dążenie do usprawnienia procesów administracyjnych pozostaje priorytetem dla większości przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Możliwości optymalizacji warto poszukać także w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Zastosowanie odpowiednich narzędzi IT, takich jak Gavdi BHP Box, pozwoli nie tylko usprawnić procesy związane z zarządzaniem obszarem BHP, ale także pomoże zachować pełną kontrolę nad ich jakością  – mówi Ireneusz Hołowacz, dyrektor ds. produktów Gavdi Polska. S.A.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.