PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zarządzanie: Kompetencje menedżerskie ważniejsze niż leadership?

- Żaden przywódca nie będzie prawdziwym liderem - nie będzie w stanie zaangażować ludzi do realizacji celów, wdrażania wizji czy przejścia przez zmianę w organizacji - bez podstawowych umiejętności - mówi Bartosz Waligóra, HR director w eSky group.

Zarządzanie: Kompetencje menedżerskie ważniejsze niż leadership?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Nie można być liderem, jeśli nie jest się dobrym menedżerem.
  • Przywództwo to nie tylko kreślenie wizji, inspirowania i budowanie zaangażowania, to także podstawowe kompetencje zarządcze.
  • Niestety menedżerowie często zapominają o podstawowych kompetencjach zarządczych.

Zarządzanie to przede wszystkim administrowanie. Dobry menedżer będzie koncentrował się na wyznaczaniu zadań, ustalaniu harmonogramów, przygotowywaniu dokumentów i rozliczeniach. Wymaga to dobrej organizacji pracy, dokładności oraz zdolności organizacyjnych. Niestety zdarza się, że menedżerowie w pogoni za leadershipem o tym zapominają.

- Wszyscy marzą o leadershipie, zapominając o fundamentalnych kompetencjach, takich jak udzielanie informacji zwrotnej, decyzyjność, motywowanie zespołu, budowanie zaangażowania wśród pracowników itd. Menedżerowie są odpowiedzialni za obszar zarządzania ludźmi – za to się im płaci – wyjaśnia Waldemar Dziwniel, trener, executive coach, założyciel Fabryki Motywacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Eksperci zgodnie podkreślają, że nie można być liderem, jeśli nie jest się dobrym menedżerem. Przywództwo to nie tylko kreślenie wizji, inspirowania i budowanie zaangażowania, to także podstawowe kompetencje zarządcze.

- Menedżerowie podążają w kierunku rozwoju umiejętności przywódczych i przy okazji zapominają o tym, by uporządkować i wzmocnić warsztat sprawności menedżerskich. A przecież to podstawa skutecznego przywództwa – ocenia Tamara Bieńskowska, trener i coach, wykładowca na Uniwersytecie SWPS. - Tak jak dobry artysta malarz wcześniej musi świadomie nauczyć się łączyć kolory na palecie barw, by następnie przystąpić do kompozycji obrazu, tak lider powinien najpierw opanować sztukę zarządzania zespołem, ludźmi czy projektami. Wtedy przywództwo może stać się ubocznym produktem dobrego zarządzania, a nie celem samym w sobie, ale do prawdziwego przywództwa potrzebny jest jeszcze czynnik osobowościowy - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarządzanie: Kompetencje menedżerskie ważniejsze niż leadership?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA